„Po České republice se svého pohledu z letadla dočkalo i Slovensko. Ortofoto, tedy letecké snímky nafotila pro Seznam.cz letadla společností Eurosense a Geodis Slovakia z výšky 2 až 3,5 kilometru nad zemí. Celkově takto nad slovenskou krajinou nalétala 40 tisíc kilometrů během 160 letových hodin v období let 2012 až 2014,“ uvedl Petr Hofman, GIS specialita společnosti Seznam.cz.

Podle něj se nová vrstva skládá z 80 tisíc snímků, které zachycují prostor o velikosti 17,5 terabajtu surových dat.

Maximální dostupný zoom Bratislavského hradu před nasazením nových ortofoto snímků vs. maximální zoom dnes.

Maximální dostupný zoom Bratislavského hradu před nasazením nových ortofoto snímků vs. maximální zoom dnes.

FOTO: Mapy.cz

Další novinkou, která se týká našich východních sousedů, je přidání adresních bodů. „Ve 3460 městech a vesnicích přibylo na 1 983 338 adresních bodů,“ podotkl GIS specialita společnosti Seznam.cz.

„Pro zajímavost: lidé mohou na Slovensku najít až 1 271 215 budov, přičemž jedna budova může mít více vstupů, tedy adresních bodů. Česká republika má pro porovnání na Mapy.cz 6253 měst a vesnic s 2 912 978 adresními body v celkem 2 885 239 budovách,“ zdůraznil Hofman.

Na Slovensko z ptačí perspektivy se mohou lidé podívat na serveru Mapy.cz. Stačí kliknout na tlačítko Z letadla, které se nachází v levém horním rohu. V tomto režimu je mapu samozřejmě možné oddalovat i přibližovat.

Situace při maximálním zoomu na výstaviště Incheba v Bratislavě před nasazením ortofota vs. maximální zoom dnes.

Situace při maximálním zoomu na výstaviště Incheba v Bratislavě před nasazením ortofota vs. maximální zoom dnes.

FOTO: Mapy.cz