Evropští zákonodárci se snaží prostřednictvím jednotné strategie pomoci fragmentovaným evropským trhům v posílení jejich konkurenční pozice na globálním trhu. Podle současných návrhů to ale vypadá, že by chystané kroky mohly firmy naopak poškodit.

Na to již v loňském roce upozorňovali přední evropští lídři technologického světa, kteří kvůli chystaným změnám založili alianci European Tech Alliance (EUTA). [celá zpráva]

Obavy mají i politici

Stejné obavy nyní mají i politici v jednotlivých členských státech EU, již se podepsali pod kritický dopis. Ten byl v pondělí adresován Andrusu Ansipovi, místopředsedovi EK pro jednotný digitální trh.

Podepsaní se ho snaží upozornit na to, že chystaná regulace v rámci strategie jednotného digitálního trhu povede k omezování kreativity, inovací a v konečném důsledku i ke konkurenceschopnosti evropských digitálních firem.

„Digitální platformy (internetové vyhledávače, srovnávače cenových nabídek nebo  např. sociální sítě – pozn. red.) nesmějí být omezovány těžkopádnými nařízeními. Platformy je potřeba vnímat především jako příležitost, nikoli jako hrozbu,“ stojí v dopisu, jehož celé znění je v angličtině k dispozici zde.

Pod dopis se podepsali zástupci Velké Británie, Polska, Lucemburska, Finska, Švédska, Dánska, Estonska, Lotyšska, Litvy, Bulharska a v neposlední řadě také České republiky. Za tu dopis podepsal ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Obavy z negativních dopadů chystaných změn vyjádřila v pondělí v Praze baronka Lucy Neville-Rolfová, členka britského parlamentu a také náměstkyně ministra pro business, inovace a dovednosti. Právě ona je také jedním ze signatářů dopisu.

Jsme svědky nápadů, které mohou vyústit v regulacemi paralyzované evropské prostředí.Michal Feix, ředitel pro právní a legislativní záležitosti společnosti Seznam.cz

Ta se sešla i se zástupci společnosti Seznam.cz, kteří dlouhodobě na negativní důsledky regulace upozorňují. Jejich názory se prý shodují.

„Evropskou komisí otevírané téma on-line platforem vnímám jako uměle vytvořený koncept, založený na kombinaci neznalosti a strachu. Namísto vytváření skutečných podmínek pro rozvoj inovativních služeb v Evropě jsme svědky nápadů, které mohou vyústit v regulacemi paralyzované evropské prostředí, ve kterém už budeme pouze závistivě pokukovat na ostatní kontinenty, které budou díky lepšímu legislativnímu prostředí úspěšnější než Evropa,“ uvedl Michal Feix, ředitel pro právní a legislativní záležitosti společnosti Seznam.cz.

Baronka Lucy Neville-Rolfe s Michalem Feixem ze společnosti Seznam.cz během pondělního setkání v Praze.

Baronka Lucy Neville-Rolfová s Michalem Feixem ze společnosti Seznam.cz během pondělního setkání v Praze

FOTO: Seznam.cz

Podle něj je tedy hlavní problém v tom, že regulaci nebude možné vymáhat globálně. Evropské firmy tak jinými slovy budou svázány pravidly, která například americké podniky nebudou muset dodržovat.

„Dnešní moderní digitální služby nefungují v právním vakuu. Již dnes se na ně vztahuje platná národní i mezinárodní legislativa. Každý další necitlivý zásah může vést k tomu, že se budoucí on-line služby budou s definitivní platností provozovat všude jinde ve světě jen ne v naší domovské Evropě. Evropa si musí podobně jako jiné vyspělé kontinenty uvědomit, že internet a on-line prostředí není pro Evropany hrozba ale příležitost,“ doplnil Feix.

Právě společnosti Seznam.cz se plánované změny také týkají. Pod pojem on-line platforma totiž patří většina služeb, které česká internetová jednička provozuje.

„Tedy kromě těch na první pohled jasných - jako jsou Zboží.cz, domovská stránka Seznam.cz nebo Seznam.cz Vyhledávání - také služby jako Mapy.cz, Firmy.cz nebo Stream.cz a Mixér.cz,“ doplnila mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

Finální podoba strategie jednotného digitálního trhu by měla být podle plánů EK hotová nejdříve ve druhé polovině letošního roku, případně zkraje roku 2017.