V Británii panuje nyní v souvislosti se Snowdenovou aférou napjatá atmosféra. Deník Guardian, který reportáž o tajných sledovacích programech v USA a Británii jako první zveřejnil, se dostal pod tlak vlády v Londýně, která mu pohrozila soudním stíháním. To vyvolalo vlnu kritiky od novinářských organizací i Rady Evropy.

Zabavené materiály obsahují vysoce citlivé údaje.

Rozhořčení způsobilo i zadržení Davida Mirandy, který je partnerem autora reportáže o špionážních programech Glenna Greenwalda. Mirandu v neděli devět hodin zadržovala policie na londýnském letišti na základě protiteroristického zákona.

Nakonec ho propustila, ale ponechala si jeho notebook, telefon, cédéčka a paměťové karty. Zabavené materiály nyní zkoumá soud; podle úřadů obsahují vysoce citlivé údaje, jejichž nedovolené zveřejnění by ohrozilo bezpečnost Británie a životy lidí.

Sledování stovek miliónů telefonních hovorů

Snowden, bývalý externí spolupracovník americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), poskytl informace o sledovacích programech tajných služeb britskému listu The Guardian. Svět se tak dozvěděl například o americkém programu Prism, sledujícím internetovou a telefonickou komunikaci miliónů lidí.

Díky zveřejněným materiálům se ukázalo, že tajné služby ve velkém monitorují elektronickou komunikaci i v Evropě. Britská služba GCHQ podle nich mohla mít denně přehled až o 600 miliónech telefonních hovorů.

Snowden byl v USA za svá odhalení obviněn ze špionáže, před americkou justicí se ale nyní skrývá v Rusku, kde získal dočasný azyl.