Proview chce v žalobě prokázat, že Apple se zmocnil práva k užívání názvu iPad podvodným trikem. Součást skupiny Proview International Holdings, která byla až do finanční krize významným světovým výrobcem počítačových monitorů, už Apple zažalovala na více místech v Číně. Firma se také snaží dosáhnout zákazu prodeje iPadů v čínských obchodech.

Agentura Reuters informovala, že minulý týden podaly na Apple žalobu u soudu v okrese Santa Clara v Kalifornii dvě součásti skupiny Proview, a to Proview Electronics Co Ltd a Proview Technology Co. Tím se spor přenesl do Silicon Valley, tedy přesně do místa, kde má Apple základnu.

Značku iPad zástupci Applu koupili v roce 2009 od britské společnosti IP Application za 50 000 USD - téměř milión korun. Jak se ale postupně ukázalo, IP Application nebyla prvním registrátorem značky, ale pouze koupila práva v roce 2006, tedy dříve než jakýkoliv počítačový tablet od Applu vůbec existoval, od tchajwanské pobočky výrobce monitorů Proview.

A právě v tom je podle zástupců společnosti Proview problém. Tím, že značka byla koupena od tchajwanské pobočky a nikoliv od čínské centrály, neopravňuje nikoho kromě firmy Proview používat na území Číny název iPad.

Apple, který tvrdí, že Proview odmítá uznat starou smlouvu, na žádost o komentář zatím nereagoval. Čínská firma požaduje po americkém počítačovém gigantu  náhradu škody za používání názvu iPad ve výši 1,5 miliardy dolarů, tedy přes 28 miliard korun.