Provedený průzkum ukázal, že mezi členskými státy v tomto směru panují velmi velké rozdíly. Zatímco v Rumunsku tak činí pouhých devět procent rodičů, v Británii více než polovina (54 procent).

Materiál představený komisí současně také poukazuje na skutečnost, že nástroje rodičovské kontroly, tedy nejrůznější softwary, nezajišťují vždy stoprocentní ochranu. Zhruba 84 procent testovaných programů sice umožňuje zablokovat přístup k určitým webům, avšak nejsou už tak efektivní při filtrování obsahu například stránek sociálních sítí či blogů.

Navíc jen málo produktů je podle zjištění Bruselu schopno filtrovat internet, k němuž se děti připojují přes mobily (přes které se připojuje 31 procent dětí) či herní konzole (připojuje se přes ně 26 procent dětí).

Komise při této příležitosti také zopakovala varování, že internet může pro děti představovat i řadu rizik. Ani filtry, pokud je vůbec rodiče používají, nezabrání tomu, aby se děti dostaly třeba na stránky, které je podněcují k ubližování (třeba sebevraždy, anorexie či sebepoškozování).

Odstrašující video Seznamu varuje před nástrahami na internetu

Jaké nebezpečí a nástrahy číhají na děti i dospělé na internetu? To vše je k vidění ve filmu pro kampaň Seznam se bezpečně. Unikátní projekt portálu Seznam.cz a jeho partnerů je založen na skutečných událostech, o kterých oběti ve snímku otevřeně hovoří.

Film je určen dětem ve věku 12 až 16 let, jejich rodičům a pedagogům a díky získání akreditace od Ministerstva školství ho bude Seznam distribuovat během května do všech Základních škol v České republice. [celá zpráva]