V letošním roce se stále více začaly prosazovat navigace v mobilních telefonech. A to díky Nokii, která k telefonům s vestavěným GPS přijímačem začala nabízet zdarma navigační software i mapy celého světa. Bezplatné jsou i všechny aktualizace.

To ale podle Roberta Červenáka ze společnosti TomTom nemůže trh s klasickými navigacemi ohrozit.

"Když se podíváte na trh celkově, uvidíte, že navigace pro mobilní telefony jsou jen malou částí trhu. Přenosné navigace a vestavěné systémy budou i nadále sehrávat hlavní roli v automobilové navigaci," uvedl  podle ČTK Červenák.

Navigace komunikuje s autem

Velkou výhodou vestavěných navigací proti mobilním telefonům jsou podle výrobců jejich pokročilejší funkce. Nejnovější systémy totiž dokážou komunikovat s řídící jednotkou automobilu.

Výhody takového spojení ukázali konstruktéři z Audi. U nejluxusnějšího modelu A8 dokáže systém podle naplánované trasy určit, kdy přesně bude potřeba změnit styl jízdy.

Například před blížící se zatáčkou začne automatická převodovka sama podřazovat, aby plynule snížila rychlost jízdy. S navigací spolupracují i xenonové světlomety, které se odvracejí od středu vozovky, aby neoslňovaly protijedoucí vozidla.

Nokie vidí budoucnost GPS v bezplatných službách

Jak vidí budoucnost navigačních zařízení společnost Nokia, firma prozradila už letos v lednu - zrušila jednou pro vždy všechny poplatky u své navigační aplikace. Za prvních 13 dní si aplikaci do svého přístroje stáhlo 1,4 miliónů uživatelů.

"Zaznamenáváme v průměru jedno stažení každou sekundu, 24 hodin denně," uvedl výkonný viceprezident Anssi Vanjoki.

„Když jsme oznamovali bezplatnou pěší a automobilovou navigaci, věděli jsme, že to změní trh. Počet zákazníků však roste rychleji, než jsme dokonce i my očekávali,“ dodal.

Navigace čeká revoluce, budou umět řídit auta

Satelitní GPS navigace dokážou hravě naplánovat během několika vteřin cestu kamkoli na světě. Leckomu by se tak mohlo zdát, že jejich funkce jsou naprosto dokonalé a už na nich není co zlepšovat.

Výrobci ale plánují posunout možnosti navigačních systémů ještě dál. Díky tomu budou přístroje nové generace schopny dokonce i samy řídit auto.

V každém druhém sci-fi filmu si vedlejší roli zahrál automobil, který dokáže jet automaticky na místo určení, aniž by jej řidič jakkoliv ovládal. Dočkáme se něčeho podobného i ve skutečnosti? Přední výrobci navigačních systémů se shodují, že ano.

Podle nich se začne již během několika následujících let do vozidel montovat speciální zařízení, které bude propojeno s řídicí jednotkou automobilu. Na něm se stejně jako u současných navigací jednoduše nastaví cíl cesty. [celá zpráva]