Sedm atomů nejmenšího tranzistoru umí jako běžné modely zesilovat změny napětí nebo proudu. Na jeho vývoji pracoval tým Centra pro kvantové počítačové technologie (CQCT) na University of Wisconsin-Madison.

„Význam tohoto výsledku nespočívá jen v tom, že jsme hýbali s atomy a sledovali je mikroskopem. My jsme s nimi přímo manipulovali a s atomární přesností je umístili na místo, aby elektronické zařízení fungovalo tak, jak má,“ vysvětlila spoluautorka projektu a ředitelka australského CQCT, profesorka Michelle Simmonsová.

Její tým vytvořil zařízeni z krystalu křemíku a pak nahradil v mřížce křemíkové atomy za atomy fosforu. „Je to velký technologický úspěch a zásadní krok, který ukázal, že je možné postavit kvantový počítač.“ Uvedla Simmonsová.

Nahrazování atomů je sice již delší dobu známá technologie, nicméně nikdo to dosud nedokázal s takovou přesností, aby vytvořil fungující elektronickou součástku. Simmonsová zdůrazňuje, že nyní se mohou dál posunout hranice miniaturizace a srovnání velikostí a výkonů. Jen pro srovnání - první australský počítač podle ní v roce 1949 zabral celou místnost a jeho součástky člověk musel často držet v obou rukách.

V současnosti se velikost komerčních tranzistorů dostala na 40 nanometrů (miliardtin metru). Tým v CQCT nyní tuto hranici posouvá o další řád na čtyři nanometry.