Zavedení národních abeced do internetových adres řeší mezinárodní Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN) od roku 2003. Internetové domény od vzniku v 80. letech směly používat jen 37 znaků: deset číslic, 26 písmen anglické abecedy a pomlčku.

Technické triky sice umožnily, že se část adres objevila i v jiných písmech, národní koncovky (například "cz") se ale mohly skládat jen z povolených 37 znaků. Na celé adresy v jiném písmu přistoupil ICANN loni v říjnu a letos v lednu povolil národní domény v azbuce.

Registraci do nové domény už Rusko zahájilo, ale proces se podle ruských médií rozbíhá pomalu. V první etapě se mohou registrovat majitelé platných ochranných známek a státní úřady a agentury. Velké obavy mají podle agentury Interfax ruské úřady z takzvaného cybersquattingu, tedy spekulativního registrování domén s názvy cizích obchodních značek. Internetoví squatteři se k takovému jednání uchylují s cílem následného výhodného prodeje doménového jména právoplatnému majiteli. Ruské soudy už v tomto ohledu vedou kolem stovky soudních sporů.

O své jméno v nové národní doméně se zatím přihlásilo kolem 10 000 zájemců. Jako první obdrží novou adresu prezident Dmitrij Medveděv (prezident.rf) a premiér Vladimir Putin (putin.rf). Podle optimistických předpovědí by se už příští rok na jaře měla veškerá internetová reklama odbývat v nové národní doméně. Do pěti let by měla doména "rf" dosavadní "ru" plně nahradit.