Na první pohled připomíná celé zařízení obyčejný elektrický vozík, který je však po stranách navíc vybaven velkými robotickými pažemi. U hlavy je poté umístěn speciální ovladač, pomocí něhož mohou ochrnutí lidé koordinovat své pohyby.

Unikátní robotické ruce

Mohutné robotické paže se ovládají pomocí jednoduchého ovladače u hlavy.

FOTO: fotobanka Profimedia

“Ovládat robotické paže je možné buď prostřednictvím brady, nebo jazyka. V případě, že má pacient ochrnuté končetiny, může se díky tomuto unikátnímu zařízení o sebe postarat prakticky stejně jako zdravý člověk,“ vysvětlil uplatnění nového přístroje Jan Albiez z německého robotického inovačního centra.

S pomocí asistenta poté Albiez demonstroval, jak si s robotickými pažemi mohou lidé jen prostřednictvím brady ohřát jídlo v mikrovlnné troubě. “S trochou cviku se dokáže člověk pomocí tohoto zařízení člověk i najíst,“ komentoval test novinky německý vědec.

Unikátní robotické ruce

Pomocí paží si budou moci například ochrnutí lidé připravit sami jídlo.

FOTO: fotobanka Profimedia

Zařízení je však prozatím pouhým prototypem, a tak není jasné, kdy by mohly robotické paže začít opravdu pomáhat potřebným. Vynálezci navíc nechtěli prozradit ani jejich případnou pořizovací cenu.

Vědci věří, že budou pomocí robotů v blízké budoucnosti schopni opravovat naše tělo.

Nanoboti zlepší naše schopnosti a opraví naše těla

„Výpočetní technika urazila za několik posledních let velký kus cesty. Stejně tak se prohlubují i naše znalosti v chápání lidských genů. Se zvyšujícími se znalostmi bychom tak zhruba za dvacet let mohli dospět do doby, kdy si budeme tělo schopni sami opravovat,“ vysvětlil své myšlenky 61letý americký vědec Ray Kurzweil.

Podle Kurzweila by v budoucnu měli naše tělo opravovat takzvaní nanoboti, kteří například nahradí krvinky a přitom budou pracovat až tisíckrát efektněji. Tito miniaturní roboti tak budou schopni i radikálně vylepšovat naše současné výkony i schopnosti.

„Díky nanotechnologii navíc budou lidé za pár desítek let schopni na olympiádě sprintovat mnohokrát rychleji než nyní. A potápěči vydrží bez nadechnutí pod vodou klidně i hodiny,“ předpověděl americký vědec.

Budoucnost robotického průmyslu
Nemocné srdce vyměníme za robotické

Již nyní existují robotické náhražky lidských orgánů, jako je například umělé srdce, které vyrobili francouzští vědci. Přístroj z polymerů a přídavku organické tkáně reguluje tlak a tep pomocí několika elektronických senzorů. Pořizovací cena umělého srdce je 150 000 euro.

:. Schéma robotického srdce. Foto: Archiv

Při jeho stavbě se hodily znalosti z kosmického a leteckého průmyslu. Do těl prvních deseti pacientů, kteří by jinak zemřeli, se má dostat do dvou let.

Robotický obleček pro staré a nemohoucí

Důchodový věk se neustále zvyšuje, a tak by se zanedlouho mohlo stát, že se starší pracující občané zaslouženého odpočinku ani nedočkají. Svérázně se s tímto problémem rozhodli bojovat japonští vynálezci. Vyrobili speciální robotické tělo, které si starší jedinci jednoduše navléknou na sebe jako oblečení.

Robotický obleček

:. Robotický obleček
FOTO: Profimedia

Robotické tělo by mělo podle jeho tvůrců ulevit bolavým a starým kloubům. Nejen v Japonsku by tak důchodci mohli obdělávat pole a pracovat i ve velice vysokém věku. Využití by svalnaté tělo Terminátora mohlo mít samozřejmě také v lékařství. Ochrnutí pacienti by se tak mohli opět běžně pohybovat.

Mechanické chodítko od Hondy

Minulý rok například Honda představila robotické nohy, které by měly usnadnit chození. Zařízení, které nyní testují dělníci v automobilce, mohou podle Ašihary používat například lidé, kteří jsou nuceni stát v dlouhých frontách nebo se živí roznáškami. Chodítko je opatřeno počítačem, motorkem, bateriemi a senzory, které snímají pohyb uživatele.

:. Mechanické chodítko od Hondy nadnáší lidskou váhu a snižuje tlak na kolena.foto: ČTK/AP

Druhý největší japonský výrobce aut ještě nestanovil cenu nového výrobku, ani nemá úplně jasno o jeho výrobě. Očekává se ale, že o mechanické chodítko bude v Japonsku velký zájem, protože japonská společnost je jednou z nejrychleji stárnoucích na světě.