Letos v říjnu činila v celosvětovém měřítku nevyžádaná pošta 88,1 procent, což je oproti září nárůst o 1,7 procenta. „Jak je v této části roku pro tvůrce nevyžádané pošty typické, snaží se vydělat na svátcích,“ řekl vedoucí analytik MessageLabs Intelligence Paul Wood.

Krom Vánoc se počítačoví podvodníci začali soustředit s velkým předstihem také na phishingové útoky, které souvisí s daňovým přiznáním. Falešné e-maily vypadají, jako by je odeslal finanční úřad. Přitom mají ale za úkol vylákat z uživatele co nejvíce důvěrných osobních informací.

„Piráti jsou letos nejspíše až příliš horliví, ale rozesílání nevyžádané pošty je hra velkých čísel a velké objemy dosud nepochybně autorům nevyžádané pošty přinášely úspěch. Možná začínají tak brzy proto, aby se v konkurenčním boji s jinými robotickými sítěmi pokusili maximalizovat svoji šanci na úspěch,“ vysvětlil Wood rozesílání spamu s informacemi od finančního úřadu.

Nevyžádaná pošta obsahuje trojské koně

Podle statistik týmu MessageLabs Intelligence roste také objem nevyžádané pošty, která obsahuje trojské koně. Největší podíl na tom má trojský kůň Bredolab, který v říjnu tvořil 3,5 % nevyžádané pošty a 5,6 % škodlivého kódu. To znamená, že každý den je distribuováno 3,6 miliard e-mailů s tímto zákeřným trojanem.

Trojský kůň Bredolab se na internetu objevil v červnu a hned se stal největší tuzemskou počítačovou hrozbou. Tento škodlivý kód se sám umisťuje do běžících procesů v počítači a snaží se vypnout bezpečnostní programy operačního systému, takže uživatel o něm nemusí vůbec vědět.

Je schopný se sám kopírovat do systémových souborů a spouštět se při každém zapnutí počítače. Zároveň tento virus komunikuje se vzdáleným serverem prostřednictvím HTTP. Pokud je tedy tento trojský kůň v systému, jeho hlavní úlohou je stahovat do infikovaného počítače další škodlivé programy. [celá zpráva]

Trojský kůň

Trojský kůň či Trojan je program, který se tváří jako legitimní, ale přitom vykonává funkce, které mohou ohrožovat bezpečnost uživatelových dat na PC. Trojan umožňuje útočníkovi ovládat na dálku napadený počítač.

Své jméno dostal trojský kůň podle pověsti o městě Trója. Za městskou bránu byl podle bájí dopraven dřevěný kůň s vojskem, které se skrývalo jeho útrobách. Útočníci tak nepozorovaně pronikli za hradby a město pak dobyli.