"Jedná se o produkty pro nejnáročnější zákazníky," uvedl na tiskové konferenci v Londýně šéf Hitachi David Oldroyd.

Tloušťky 3,5 centimetrů dosahuje panel díky použití inovavaného systému napájení, které zabere o dvě třetiny místa méně než jeho předchůdce.

Prototyp obrazovky s tloušťkou 19 milimetrů.Prototyp obrazovky s tloušťkou 19 milimetrů.foto: Novinky/Ondřej Grym

Monitor je užší také proto, že se podsvětlovací systém posunul blíže k LCD. Podle manažera Hitachi Richarda Basse neobsahuje produkt žádné ventilátory. To se kladně projevilo rovněž na jeho nižší hmotnosti, která se v případě 32" produktu dostala pod 11 kilogramů.

Na trhu od dubna

Monitor s uhlopříčkou 32 palců se na českém trhu objeví pravděpodobně v dubnu. Uživateli poskytne rozlišení 1366 x 768 obrazových bodů. Větší panely s rozměry 37" a 42 " už nabídnou plné full HD rozlišení (1920 x 1080), do obchodů však zavítají až v květnu, resp. v červnu.

Všem těmto velmi tenkým obrazovkám ale chybí jedna podstatná věc - TV tuner. Ten nabídne Hitachi dodatečně až v září pod názvem "Media box". S panely se přístroj propojí skrze HDMI rozhraní.

Budoucnost tenká 3 milimetry

Monitory příštích let zaujmou minimální šířkou, tvrdí Hitachi. "Například naše nové plazmové televizory, které se na trhu ukáží v roce 2010, budou tenké 10 milimetrů," řekli zástupci firmy.

LCD příštího roku pak díky LED podsvícení nabídnou tloušťku 19 milimetrů, v roce 2010 projdou další redukční dietou, která jim v pase ubere další 4 milimetry.

Vůbec největší naděje však Hitachi vkládá do technologie OLED (organické elektroluminiscenční diody). Díky OLED bude společnost schopna vyrobit obrazovku tenkou neuvěřitelné tři milimetry. To vše prý už za dva roky.