Vyplývá to ze studie GSM Association zveřejněné před zahájením výstavy Mobile World Congress, která se uskuteční od pondělí 11. února do čtvrtka 14. února v Barceloně.

Zdejší výstavy a konference, která představí letošní trendy v mobilních telekomunikacích, se účastní téměř 1300 firem včetně zhruba desítky společností z ČR. Na akci své novinky představí většina velkých výrobců telekomunikační techniky, jako jsou Nokia, Sony Ericsson nebo Motorola.

Z Česka je to pak například výrobce ústředen Sitronics, dodavatel obsahu pro mobilní telefony U-turn nebo dodavatel řešení pro mobilní operátory 2N-Telekomunikace.

Digitální TV v kurzu

Letošní výstava bude vedle možností mobilního bankovnictví zaměřená na příjem digitální televize do mobilních zařízení nebo nové technologie pro vysokorychlostní mobilní přístup na internet. Součástí akce bude i vyhlášení výročních cen Global Mobile Awards pro nejlepší produkty a služby na mobilním trhu.

Na akci vystoupí například šéf Vodafonu Arun Sarin, generální ředitel Telefóniky César Alierta nebo šéf Sony Ericssonu Carl-Henric Svanberg. Loni výstavu během čtyř dnů navštívilo 50 000 lidí.

V Česku, které má zhruba 10 miliónů obyvatel, je aktivních 13 miliónů mobilních telefonů. Země tak patří se 125 mobilními čísly na 100 obyvatel k nejrozvinutějším trhům v Evropě.

Na světě jsou více než tři miliardy uživatelů mobilních telefonů. To představuje asi polovinu populace.