Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: David Gray, Reuters

Zlaté a stříbrné šperky jdou méně na odbyt

Krize loni v Česku výrazně snížila prodej zlatých a stříbrných šperků. Puncovní úřad (PÚ) jich totiž opatřil ochrannou značkou o zhruba čtvrtinu méně než v roce 2008, který z pohledu množství označeného zboží z drahých kovů patřil navzdory nastupující krizi k nejúspěšnějším za posledních deset let.

Ilustrační foto. Foto: David Gray, Reuters
Zlaté a stříbrné šperky jdou méně na odbyt

Zatímco v roce 2008 úřad opuncoval 2,267 miliónu stříbrných šperků v celkové hmotnosti 16 577 kilogramů, tak loni jejich počet klesl na 1,631 miliónu kusů a hmotnost činila 11 660 kilogramů. Počet zlatých šperků opatřených puncem se loni snížil z 1,68 miliónu kusů v roce 2008 na 1,248 miliónu kusů. Hmotnost zlatých šperků klesla meziročně o čtvrtinu na 3 015 kilogramů.

Česko ovšem není výjimkou a podobná situace na trhu se šperky podle odborníků nyní panuje v řadě evropských zemí, které se rovněž potýkají s dopady hospodářské krize.

"Potěšitelné je, že pokles množství předkládaného zlatého i stříbrného zboží se v menší míře dotkl tuzemské výroby šperků, což spolu s trvale vysokým podílem tuzemské výroby u stříbrného i zlatého zboží potvrzuje dobrou kondici i konkurenceschopnost tuzemských šperkařských firem," uvedl ve výroční zprávě za loňský rok předseda PÚ Martin Novotný.

Optimismus na konci roku

Závěr loňského roku už prý byl o něco více optimistický. "Podle výsledků práce PÚ koncem roku 2009 lze usuzovat, že dopady finanční krize na tuto oblast již začínají doznívat. Lze očekávat opětovné oživení prodeje zlatých a stříbrných šperků, a tím i opětovný nárůst požadavků na služby PÚ," uvedl Novotný.

Za důležitý faktor Novotný považuje stabilizaci cen zlata na světových trzích, která by navíc podle některých analytiků mohla klesnout, což by bylo důležitým impulzem pro nastartování prodeje šperků z drahých kovů.

"Odložené nákupy šperků z drahých kovů by se realizovaly a tím by došlo k oživení v tomto segmentu hospodářství," podotkl Novotný.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků