Hlavní obsah
Banky mohou zrušení poplatků promítnout do zvýšení úrokových sazeb. Foto: Milan Malíček, Právo

Spory o bankovní poplatky za vedení úvěrů přinášejí výsledky, banky je ruší

Většina bank začíná ustupovat od poplatků za vedení úvěrových účtů i hypoték. Několikaměsíční spory klientů a bank o jejich vrácení tak přinášejí první výsledky. Vyplývá to z průzkumu společnosti Datank.

Banky mohou zrušení poplatků promítnout do zvýšení úrokových sazeb. Foto: Milan Malíček, Právo
Spory o bankovní poplatky za vedení úvěrů přinášejí výsledky, banky je ruší

První se do boje o vrácení poplatků pustil klient Komerční banky Petr Němec. Byl úspěšný, banka mu poplatky vrátila. Na jaře pak soud ve stejné žádosti vyhověl i klientovi Hypoteční banky. Dva červencové soudy se naopak nesly ve prospěch bank a žádosti klientů byly zamítnuty. Přestože banky argumentují tím, že poplatky za správu úvěrů jsou v souladu s právem, ve většině případů je ruší.

Banky upouštějí i od poplatku za poskytnutí úvěru

Podle výzkumu agentury Datank zrušila poplatek za správu neúčelového úvěru například GE Money Bank, Raiffeisenbank, Sberbank, UniCredit Bank či Waldviertel Sparkasse.

Jediné banky, které vedení účtu zpoplatňují, jsou Česká spořitelna, ČSOB, Oberbank a LBBW Bank.

Většina bank také upustila od poplatku za poskytnutí úvěru. Zdarma tuto službu nabízí zhruba třetina sledovaných bank – Air Bank, ČSOB, GE Money Bank, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank, Sberbank a ZUNO Bank.

Ostatní banky úvěr zpoplatňují zpravidla určitým procentem z částky. Dvě banky ale naopak tento poplatek od loňského roku zvýšily, a to Komerční banka a Citibank.

Zvýší banky úroky?

„Snížení poplatků za vedení úvěrů jsme zaznamenali i u většiny hypoték. Samy banky ale přiznávají, že zrušení poplatků mohou promítnout do mírného zvýšení úrokové sazby. Některé banky, jako například ČSOB, nabízejí dokonce dvě varianty, hypotéku bez poplatků s vyšším úrokem, nebo naopak nižší úroky s poplatky. Nelze ale jednoznačně říct, která volba je lepší,“ uvedl analytik společnosti Datank Ondřej Pivoňka.

Podle agentury je pak výhodná hypotéka bez poplatků zhruba do 1,8 miliónu korun, kdy měsíční poplatky za správu úvěru jsou zahrnuty v úrokové sazbě. Ovšem u úvěru dva milióny korun je pak výhodnější hypotéka s poplatky. Počítá se tedy s tím, že si banka zrušení poplatku kompenzuje zvýšením úrokové sazby.

Další řešení přinesla Česká spořitelna, která sice poplatek za vedení účtu u úvěrů i hypoték v sazebníku uvádí, u smluv sjednaných od 1. března do 31. prosince 2013 ale tento poplatek odpouští.

Za upomínky k úvěrům si banky účtují stále vysoké částky

Další sledovanou položkou jsou upomínky k úvěrům. Raiffeisenbank a GE Money Bank oproti loňskému roku tento poplatek navýšily, cena za dvě upomínky tak přesahuje 1000 korun. Raiffesienbank si za první upomínku účtuje 500 korun, za druhou 800 korun, což je nejvyšší částka mezi všemi sledovanými bankami. GE Money Bank obě upomínky pokutuje 600 korunami, dohromady tedy klient zaplatí 1200 korun.

Bez sankce napomene dvakrát klienty Citibank a jednou Wüstenrot hypoteční banka. U většiny bank se součet obou upomínek pohybuje mezi 500 až 800 korunami.

Vyšší poplatky u kreditek = výhodnější úrok

Různě vysoké částky zaplatí klienti také za vedení kreditních karet. Ty je však třeba porovnat s výší úroků na kartě. „Obecně se dá říci, že banky s vyššími poplatky za vedení kreditní karty, nabízí naopak výhodnější úrok ke kartě. Jsou zde i výjimky, například ZUNO Bank, která má podprůměrný úrok a za vedení karty si neúčtuje žádný poplatek,“ uvedl Ondřej Pivoňka.

Raiffeisenbank a mBank mají lehce nadprůměrný úrok, vedení karty však také nezpoplatňují. Stejně tak GE Money Bank, která nabízí jeden z nejvyšších úroků, vedení karty také neúčtuje. Navíc ke kreditním kartám nabízí širokou škálu benefitů. „V souvislosti s nákladností kreditní karty by měl klient samozřejmě zvažovat také další služby, které se k ní vážou, například různá pojištění nebo věrnostní programy,“ dodal Ondřej Pivoňka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků