Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Schillerová: Díky zrušení daně z nabytí nemovitých věcí budou mít lidé peníze hned

Vládní návrh na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitých věcí je ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci o něm rozhodnou v červenci. Návrh také do budoucna ruší možnost odečítat si zaplacené úroky z hypotéky od základu daně. Celkově to ale bude pro kupce bytu či domu výhodné, řekla Právu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Schillerová: Díky zrušení daně z nabytí nemovitých věcí budou mít lidé peníze hned

Daň z nabytí nemovitosti se má zrušit. Pravicová opozice po tom volala už dříve, proč k tomu dochází až teď? Podle propočtů některých daňových odborníků při modelech, kdy jsou hypotéky vyšší, na tom lidé v budoucnosti kvůli zrušení daňových odečtů úroků prodělají…

Nejdříve k pravicové opozici: Podívejte se, kdy se daň zvýšila. Myslím, že to bylo od roku 2013. Když byla poslední mělčí krize, pravice tuto daň zvýšila, a teď z opozice každoročně volají po jejím zrušení. Jdeme jinou cestou. Jsme poučeni z minulé krize, byť nebyla tak rozsáhlá jako tato.

Oni tehdy konsolidovali, za což si vysloužil tehdejší ministr financí (Miroslav Kalousek – pozn. redakce) cenu za nejlepšího ministra financí. To já klidně oželím, pokud historie ukáže, že to pomohlo téhle zemi a lidem. Jdeme opačnou cestou, oni tehdy škrtali, zaškrcovali spotřebu a investice a tím krizi znovu vyvolali. Jiné země se z krize dostávaly a my jsme v roce 2012 znova padli do další mělčí krize.

A co zmíněná daň z nabytí nemovitosti?

Je to jedna z daní, které jsme se rozhodli zrušit. Čelila jsem tomu návrhu několikrát a vždycky mě rozpočtové důvody, těch 13 miliard ročně (tolik stát ročně na dani z nabytí nemovitosti vybere), brzdily v tom, abych s tím souhlasila. Ale pro mě jako pro člověka, který přes 20 let učil na Právnické fakultě Masarykovy univerzity daňové právo a debatoval to s experty, kteří se specializují na majetkové právo, ta daň nedává smysl. To jsem věděla vždycky. Platí ji jen občané, právnické osoby si to vyřeší převodem obchodního podílu a dani se vyhnou. Také novostavby jsou osvobozené, to si prolobbovali developeři.

Koupíte si dům nebo byt za pět milionů, vezmete si čtyři miliony hypotéku a 200 tisíc korun okamžitě šetříte. Dáte je třeba do zařízení bytu, do čeho chcete. Vezmete-li odečty úroků z úvěrů, zavázali jsme se, že budeme rušit daňové výjimky. Je to neskutečný boj, ale má to podporu i pana prezidenta, on to velmi podporuje. Úroky z úvěrů jsou také selektivní výjimka. Když vám na byt půjčili nebo dali peníze rodiče, taky si žádné úroky neuplatňujete.

Většina lidí ale bez hypotéky nemá šanci na vlastní bydlení dosáhnout.

Tomu rozumím. Těch 13 miliard, které stát má, zůstane lidem. Ti je utratí, dají to do DPH, vrátí se to státnímu rozpočtu, obcím. Nezapomínejme ještě na jedno opatření, takzvaný test osvobození daně z příjmů, který prodlužujeme z pěti na deset let.

Dnes máte situaci, kdy v rukou různých investorů jsou stovky bytů a lidé nemají kde bydlet. Vlastnické bydlení u nás má přitom odjakživa velkou tradici. Co to znamená? Pokud máte trvalé bydliště, zůstává časový test dva roky. Po dvou letech, když prodáte, jste osvobozen od daně z příjmu. Pokud byste prodal a investoval do nového bydlení, zase se vám to započte. Ale pokud nemovitostí držíte víc, proč by časový test měl být jen pět let? To vyloženě nahrává spekulantům a investorům. My si od toho slibujeme, že se tyto investiční byty uvolní pro občany.

Do konce roku 2021 bude možné využít obě výhody
Sazba daně z nabytí nemovitých věcí činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující. Zrušena má být poté, co vládní návrh projde legislativním procesem, tedy nejspíš už letos na podzim.
Možnost odečítat zaplacené úroky z hypoték od základu daně má u nových hypoték zůstat už jen do konce roku 2021. Někteří poslanci ale usilují o to, aby tato možnost zůstala, a podali v tomto směru své pozměňovací návrhy.
Možnost odečtu úroků zůstane každopádně zachována u dosavadních hypoték, a to i v případě jejich refinancování.
Do konce roku 2021 bude jakési bonusové období, kdy kupující nejenže nezaplatí nabývací daň, ale stát jim dovolí také odečítat si úroky z hypotéky, dokud ji budou čerpat. „Chceme tím nakopnout topící se realitní trh, který koronavirem velmi utrpěl. I po tomto bonusovém období ale bude koupě bez daně výhodná,“ říká Tomáš Weiss z ministerstva financí (MF).
Modelové příklady drahých hypoték na 30 let, u kterých se zrušení odečtů úroků nevyplatí, podle MF zapomínají na důležitou věc, a tou je hodnota peněz. Hodnota peněz, které zůstanou lidem v peněženkách teď hned, není a nemůže být stejná jako hodnota peněz za dvacet či třicet let, kdy hypotéku doplatí.
Například na pořízení bytu v ceně 2 miliony Kč by kupující po roce 2021 nově nemusel platit daň z nabytí ve výši 80 000 Kč. Jenže by přišel o možnost v následujících letech odečítat úroky z hypotéky, což by za 30 let mohlo dělat i více než 95 000 Kč.
Tento modelový příklad však nebere v potaz tzv. diskont, neboli ušlou hodnotu peněz, které kupující neuvidí hned, ale až v průběhu dalších 30 let, jak postupně umořuje svou hypotéku.
„Kdybychom počítali se standardně používaným diskontem 5 % (inflace + ušlá možnost zhodnocení prostředků), nepřijde kupující na odpočtech úroků o 95 000 Kč, ale jen cca o 63 000 Kč. Jednoznačně se tedy lidem vyplatí získat 80 000 Kč hned teď díky nezaplacení daně z nabytí,“ vysvětluje Weiss.
Podle odhadů MF letos přijde státní rozpočet kvůli zrušení nabývací daně o 10,6 miliardy, každý další rok pak o 13,8 miliardy. Roční přínos zrušení odpočtů z úroků pro veřejné rozpočty proti tomu řádově odpovídá jen stovkám milionů (2022: 0,4 mld. Kč; 2023: 0,8 mld. Kč; 2024: 1,2 mld. Kč; …).
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků