Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Přehledně: Žebříček investičních příležitostí do dluhopisů podle jejich rizikovosti

Investování do dluhopisů se mezi českými investory těší stabilnímu zájmu. Nicméně i v této oblasti je možné narazit na tzv. finanční šmejdy, kteří nabízejí zjevně podvodné či rizikové emise. Ve spolupráci se spotřebitelským serverem rizikovedluhopisy.cz proto přinášíme potenciálním drobným investorům přehled typů dluhopisů podle rizikovosti.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Přehledně: Žebříček investičních příležitostí do dluhopisů podle jejich rizikovosti

Státní dluhopisy

Státní dluhopisy jsou cenné papíry emitované Ministerstvem financí ČR. Slouží především k financování investičních projektů. Jejich hlavním účelem je také snaha o vyrovnání schodku státního rozpočtu nebo pokrytí výdajů spojených s nenadálými přírodními katastrofami.

Oproti firemním dluhopisům nemají tak vysokou úrokovou míru, kterou ale kompenzuje jejich téměř nulová rizikovost.

„Česká republika má nejvyšší celkové ratingové hodnocení ze všech zemí střední a východní Evropy a několik let se již pohybuje také nad průměrným ratingovým hodnocením členských zemí eurozóny. Vynikající ratingové hodnocení společně se současným nastavením měnové politiky ze strany ČNB odráží vysoký zájem domácích i zahraničních investorů,“ uvádí ve svých materiálech Ministerstvo financí.

Česká národní banka (ČNB) na svém webu zveřejnila i seznam primárních dealerů státních dluhopisů, mezi které patří například ČSOB, Komerční banka či Česká spořitelna. Odborníci drobným investorům v případě zájmu rozhodně doporučují se obrátit přímo na banky a vyhnout se tak nabídkám různých finančně-poradenských společností.

Dluhopisy emituje i řada polostátních firem, mezi nimi České dráhy, ČEZ a. s., Český aeroholding a. s., ČEPS a. s. nebo MERO ČR a. s. Zpravidla nenabízejí tak vysoký výnos jako klasické korporátní dluhopisy, díky tomu však pro investory představují mnohem menší riziko.

Podílové dluhopisové fondy

Podílové dluhopisové fondy jsou ideálním nástrojem kolektivního investování pro střednědobé až dlouhodobé investice a jejich portfolio může být jak smíšené – sestávající z několika variant dluhopisů (státních, firemních, spekulativních tzv. high yield či dluhopisů rozvojových zemí), nebo může obsahovat pouze jednu z těchto variant.

Odborníci investorům doporučují volit spíše méně rizikové fondy s kreditním ratingem ne horším než BBB. Ovšem ne všechny dluhopisy z portfolia daného fondu disponují ratingem, a proto je možné je považovat za rizikové.

Dynamičtěji orientovaný investor s dostatečným ekonomickým přehledem určitě může zvážit i tuto investiční variantu v případě, že dluhopisy s žádným nebo nízkým ratingem netvoří poměrnou část portfolia fondu. Bývá totiž zpravidla velmi zajímavě úročena, díky široké diverzifikaci firem, které jsou ve fondu zastoupeny, se totiž rizikovost takovéto investice snižuje.

Kotované dluhopisy

Kotované dluhopisy jsou ve skutečnosti cenné papíry registrované na burze. Obchoduje se s nimi v kurzu, v němž je uskutečněno maximum objednávek (koupí a prodejů). Tyto kurzy jsou buď jednodenní, nebo kontinuální (udávané vícekrát za den).

Investor, který chce obchodovat na burze, musí počítat s předem danými pravidly a zároveň disponovat pokročilými ekonomickými znalostmi. Nicméně aby mohly být dluhopisy obchodovány na burze, musejí projít náročným a pro emitenta také nákladným administrativním procesem, který na oplátku zaručuje jejich transparentnost.

Korporátní dluhopisy s prospektem ČNB

Firemní nebo také podnikové dluhopisy s prospektem ČNB patří mezi velmi rizikové investice. Zdánlivě totiž působí důvěryhodně, a to právě díky prospektu ČNB.

Nicméně sama ČNB na svých stránkách potenciální investory nabádá k tomu, aby si o emitentovi dluhopisů nejprve zjistili co nejvíc informací: „Informace, že ČNB schválila emisi dluhopisů, znamená pouze to, že ČNB ověřila, zda prospekt příslušné dluhopisové emise splňuje všechny zákonem stanovené formální náležitosti.“

„ČNB není ze zákona oprávněna při emisi dluhopisů prověřovat bonitu jejich emitenta. Pravděpodobnost, že dlužník své závazky splatí, posuzují nezávislé ratingové agentury, které na základě podrobné analýzy rizikovosti dlužníka stanoví tzv. rating (investiční stupeň), jenž vyjadřuje pravděpodobnost, že dlužník své závazky řádně a včas splatí. Není-li rating dlužníka k dispozici (emitenti vysoce úročených korporátních dluhopisů obvykle žádný rating stanoven nemají), zjistěte si sami co nejvíce informací o jeho bonitě, protože na ní závisí návratnost vašich finančních prostředků,“ uvádí dále ČNB na svých webových stránkách.

Korporátní dluhopisy bez prospektu ČNB

Zatímco u korporátních dluhopisů s prospektem ČNB má investor jistotu, že jsou hospodářské výsledky emitenta transparentní a získá tak dostatečný přehled o výši cizích zdrojů, vlastního kapitálu, o účetních závěrkách, popř. výročních zprávách, společnosti bez prospektu leckdy záměrně tyto informace zatajují a nezveřejňují ve Sbírce listin navzdory tomu, že jim to ukládá zákon. Navenek tak společnosti mohou působit důvěryhodně, reálně ale podnikají na dluh.

„Dluhopisy může vydávat kdokoliv a řada firem, které začínají odborníci označovat za tzv. finanční šmejdy, toho využívá k vylákání finančních úspor od důvěřivých občanů,“ upozornila Eliška Skřivanová, tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz.

Zároveň poukázala na to, že samotný dluhopis je jen graficky krásně udělaný papír, který je ale naprosto bezcenný, pokud není nijak zajištěný. Pokud vám bude někdo jako dostatečnou formu zajištění uvádět údajnou hodnotu projektu, na který chce půjčit, rozhodně mu své peníze nesvěřujte. Vždy chtějte skutečné záruky, podobně jako to dělá banka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků