Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Česko už v arbitrážích prohrálo přes dvě desítky miliard korun

Na ministerstvu financí sice teď obrazně řečeno bouchají špunty při oslavě velkého vítězství, když v mezinárodní arbitráží vyhrála Česká republika spor o miliardu korun, ale to je ve skutečnosti jen slabá náplast na gigantické ztráty, které Česko utrpělo v předchozích letech. Jen z přehledu těch nejznámějších arbitráží vyplývá, že jsme v novodobé historii přišli o desítky miliard korun. V hrubém součtu se jedná o více než 22 miliard korun, které Česko prohrálo.

Ilustrační foto. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Česko už v arbitrážích prohrálo přes dvě desítky miliard korun

 

10 miliard korun se CME

Arbitráž se společností CME Ronalda Laudera, která financovala rozjezd televize Nova. Spory vypukly v létě 1999 poté, co se tehdejší šéf Novy Vladimír Železný rozešel ve zlém se svými zahraničními partnery. Pře vyústila ve tři arbitráže, stát figuroval ve dvou. Jednu ČR vyhrála, podle druhé ale musela společnosti CME zaplatit přes deset miliard korun za znehodnocení její investice.

8,33 miliardy korun s Diag Human (rozhodnutí není definitivní)

ČR prohrála v srpnu 2008 arbitráž s firmou Diag Human, které musí zaplatit 8,33 miliardy korun.

Firma požadovala po státu odškodné 14 miliard korun za to, že jí na počátku 90. let zničil její obchody s krevní plazmou. Spor vznikl, když ministerstvo zdravotnictví odmítlo firmu Diag Human ve výběrovém řízení na zpracování krevní plazmy. Spor není ukončen, obě strany se proti nálezu odvolaly.

Už v roce 1998 přiznal jiný rozhodčí senát firmě Diag Human nárok na odškodnění od ČR a veřejnou omluvu. V lednu 2003 zaplatil stát společnosti přes 326,6 miliónu korun jako první část náhrady škody.

Letos v březnu firma vládě navrhla, aby se zastavilo současné přezkumné rozhodčí řízení a aby obě strany sporu respektovaly původní rozhodčí nález z roku 2008 (tedy původní nález, kdy stát má firmě zaplatit přes osm miliard korun a úroky).

3,6 miliardy korun s Nomurou

Japonská společnost Nomura, bývalý vlastník 46 procent akcií zkrachovalé banky IPB, zažalovala ČR kvůli nucené správě a prodeji banky ČSOB. Vláda podle Nomury porušila dohody o ochraně investic a Nomura za to požadovala až 40 miliard korun.

ČR naopak v jiné arbitráži po Nomuře požadovala 111 miliard korun jako náhradu škody, kterou Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB. V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky však nebyla určena. V listopadu 2006 ČR podepsala s Nomurou smír.

V červnu 2008 bylo oznámeno, že ČR bance jako odškodnění kvůli prohrané arbitráži zaplatí asi 3,6 miliardy korun, které v červenci 2008 Nomuře odeslala.

700 miliónů korun s Eastern Sugar

Nizozemská cukrovarnická společnost Eastern Sugar B.V. chtěla po Česku 109 miliónů eur (zhruba tři miliardy korun) jako náhradu za diskriminaci při přidělování produkčních kvót. V roce 2007 ČR arbitráž prohrála, náhrada byla stanovena na 25,4 milionu eur (asi 700 milionů korun).

Vyhrané arbitráže

ČR vs. William Nagel (srpen 2005)

Britský podnikatel žaloval ČR kvůli Českým Radiokomunikacím (ČRa) a postupu státu při udělování mobilních licencí a požadoval v přepočtu téměř 900 milionů korun. Nagel se v ČR ucházel o licenci na provozování sítě GSM a v roce 1993 uzavřel s ČRa smlouvu o spolupráci.

Ministerstvo průmyslu ale určilo, že licenci získá společný podnik radiokomunikací a subjektu vybraného na základě výběrového řízení a ČR a smlouvu s Nagelem ukončily. Nagel ČR zažaloval v květnu 2002, v srpnu 2005 Česká republika spor definitivně vyhrála.

ČR vs. Petrcíle (leden 2009)

V roce 2004 prohrála ČR arbitráž s firmou Petrcíle o akcie Nové huti a měla jí zaplatit 2,05 miliardy korun. Rozhodnutí arbitráže poté potvrdil Městský soud v Praze, jehož výnos ale zrušil vrchní soud, a vrátil tak rozhodčí řízení na začátek.

Arbitrážní spor za společnost Petrcíle podal v roce 2002 podnikatel Radim Masný, který firmu poté prodal kyperské společnosti Zuglite, za níž údajně stojí finančník Pavel Tykač. V květnu 2005 podala Petrcíle druhou žalobu o téměř šest miliard korun. V lednu 2008 MF potvrdilo, že Česká republika arbitráž vyhrála.

Phoenix Action (duben 2009)

ČR vyhrála arbitráž s izraelskou společností Phoenix Action o zhruba jednu miliardu korun. Spor se týkal investic, které firma v Česku prováděla přes společnosti Benet Praha a Benet Group.

Phoenix Action nárokovala peníze za údajně zmařenou investici do společnosti ČKD Blansko, kterou se jí nepodařilo zprivatizovat. Další peníze pak firma nárokovala v souvislosti se zmrazením účtů společnosti Benet Praha, proti níž bylo vedeno řízení kvůli celním a daňovým únikům.

Pařížský tribunál podle MF kompletně zamítl nároky izraelské společnosti hned na samém počátku arbitráže. Rozhodující slyšení proběhlo 1. září 2008, konečné rozhodnutí obdrželo ministerstvo 16. dubna 2009.

Invesmart (červenec 2009)

Česká republika uspěla v arbitráži s italsko-nizozemskou společností Invesmart. Spor se týkal vyhlášení konkurzu a likvidace Union Banky. Invesmart, bývalý vlastník Union Banky, požadoval po ČR téměř sedm miliard korun.

European Media Ventures (červenec 2009)

Česká republika vyhrála arbitráž s lucemburskou společností European Media Ventures (EMV). Ta požadovala po Česku zhruba dvě miliardy korun kvůli zmařené investici do regionální, nyní již zaniklé televizní stanice TV3.

Frontier Petroleum Services (listopad 2010)

Česká republika uspěla v arbitráži s kanadskou společností Frontier Petroleum Services (FPS). Ta v arbitráži zahájené v prosinci 2007 požadovala po Česku včetně úroků více než jednu miliardu korun za nezdařenou investici do letecké společnosti LET. Firma nyní musí České republice zaplatit její díl nákladů na arbitráž, které činily zhruba pět milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků