Článek
V Česku zažíváme bezprecedentní vlnu veder. Výstraha ČHMÚ svítí kvůli extrémně vysokým teplotám červeně na sobotu i na neděli. Na dva dny za sebou nejvyšší stupeň pro teploty ještě nikdy nebyl vydán. Navíc nejde jen o malou část území, ale teploty budou stoupat ke 40 °C na většině Česka.
Pro páteční den platí pro většinu území výstraha s vysokým stupněm nebezpečí (oranžová), což znamená riziko teplot vyšších než 34 °C. Zbytek republiky má žlutou výstrahu, tam teploty budou překračovat 31 °C.
V sobotu už první den platí červená, a to pro jih Moravy a část Čech. Teploty zde budou stoupat nad 37 °C.
„Vlna veder vyvrcholí v neděli, kdy očekáváme maximální teploty mezi 35 až 40 °C, zejména v dolním Polabí a Poohří není vyloučeno, že zaznamenáme výjimečně i teploty vyšší,“ varují meteorologové.

Výstraha před vysokými teplotami na neděli
Teplota by se měla v nejteplejších místech dostat nad 40 °C a je pravděpodobné, že bude překonán rekord pro nejvyšší teplotu naměřenou v Česku z roku 2012, kdy bylo v Dobřichovicích 40,4 °C.
„Extrémně vysoké teploty budou znamenat extrémní zátěž pro lidský organismus a vysoké riziko přehřátí a dehydratace. Zároveň může docházet ke komplikacím zejména v energetice, dopravě, službách a živočišné výrobě,“ upozorňuje ČHMÚ.
Ochlazení by mělo přijít až začátkem příštího týdne, kdy začne od západu přecházet studená fronta. V pondělí však ještě teploty ve východní polovině území budou přesahovat 31 °C.
Kromě výstrahy před vysokými teplotami platí i výstraha před nebezpečím požárů.

Výstraha před vysokými teplotami na pátek

Výstraha před vysokými teplotami na sobotu


