Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Češi topí hlavně kotlem, jen polovina ale objednává jeho pravidelnou revizi

Dvě ze tří domácností používají k vytápění kotel. Pouze každá druhá ale objednává jeho pravidelnou revizi a dokonce každá jedenáctá se o něj nestará vůbec. Češi nejčastěji topí plynem, podle průzkumu je to polovina domácností.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Češi topí hlavně kotlem, jen polovina ale objednává jeho pravidelnou revizi

Topná sezóna začíná se zahájením dodávek tepla do domácností. Její začátek má svá přesná pravidla, která vůbec nezná třetina Čechů oslovených v průzkumu portálu Ušetřeno.cz.

„Začátek topné sezóny se odvíjí od zahájení dodávek tepla do domácností, což nastává v době, kdy průměrná venkovní teplota přes den klesne dva dny po sobě pod 13 °C,“ upřesnila Markéta Witoszová, energetická specialistka portálu Ušetřeno.cz.

Plynem topí každá druhá domácnost

Polovina domácností podle výsledků průzkumu doma topí plynem. Každá čtvrtá pak k vytápění svého bytu využívá ústřední topení a desetina používá elektřinu.

Dřevem topí sedm procent lidí, tepelné čerpadlo používá dalších pět procent. Uhlí jako topivo využívají ve třech českých domácnostech a pouhá jedna domácnost ze sta topí například peletami, koksem, briketami či jinými tuhými palivy.

Jak Češi doma topí

Foto: Martin Havelka, Novinky

Kotel k vytápění používají české domácnosti nejčastěji, potvrdili to dva ze tří oslovených. Plynový kotel je pak v Česku využíván ve třech čtvrtinách z nich. Kotel na tuhá paliva má doma 17 procent respondentů a na elektřinu osm procent.

Majitelé kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy by měli vést v patrnosti, že dle zákona o ochraně ovzduší bude jejich používání od roku 2022 zakázáno. Tuto skutečnost ale ví pouze pětina dotázaných. Za porušení zákazu bude hrozit pokuta až 50 tisíc korun.

Jaký typ kotle Češi používají k vytápění

Foto: Martin Havelka, Novinky

O kotel je třeba se pravidelně starat, především o ten na plyn a na tuhá paliva. Průzkum však ukázal, že devět procent majitelů o kotel vůbec nepečuje. Pravidelnou revizi kotle pak podle svého vyjádření nechává provádět polovina domácností.

Co je kontrola a co revize kotle

„Jednou ročně, nejlépe před topnou sezónou, by měl poučený majitel domu provést kontrolu kotle a rozvodů hlavně kvůli vyčištění a úpravě regulace. Naproti tomu revizi musí provést revizní technik, a to minimálně jednou za tři roky. Jeho úkolem je krom jiného i přezkoušení těsnosti spojů a připojených zařízení. Poté vždy vystaví revizní zprávu,“ popsala rozdíl mezi kontrolou a revizí kotle Markéta Witoszová.

Lidé se však v rozdílu mezi kontrolou a revizí kotle příliš neorientují, alespoň základním způsobem ho dokázala vysvětlit jen třetina oslovených. O tom, že k revizi má dojít každé tři roky, pak ví pouze osm procent lidí.

Na revizi kotle Češi nejčastěji čekají jeden měsíc, především v Praze a Středočeském kraji, naopak za méně než dva týdny navštíví revizní technik domácnosti Jihomoravském kraji.

Kdy zkontrolovat komín Češi netuší


Nedostatek informací mají Češi i v otázce péče o domovní komín. V případě kotle na tuhá paliva by měl majitel domu před každou zimou nechat komín zkontrolovat, že nepraská a také vybrat saze ze spalinové cesty.

Naproti tomu revizi již musí provádět kominík, a to každé dva roky. Tuto zásadní informaci však znalo jen devět ze stovky lidí oslovených v průzkumu. Naproti tomu 70 procent oslovených se nesprávně domnívalo, že na revize by měl kominík docházet každý rok.

Před začátkem topné sezóny je také potřeba zkontrolovat všechny radiátory, vyčistit je a odvzdušnit. Nánosy prachu i vzduch v topení totiž výrazně snižují účinnost vytápění. Totéž platí i o špatně utěsněných oknech. Tepelné ztráty pomohou snížit například těžké závěsy či okenní rolety. Neměly by ale zasahovat do oblasti topení, jinak budou zbytečně zadržovat teplo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků