Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Barbora Buřínská, Novinky

Byty ve velkých městech zdražily o víc než 10 procent

Ceny bytů ve velkých městech loni opět výrazně vzrostly. V Praze podle dat realitní sítě Century 21 meziročně stouply o 13 procent, v Českých Budějovicích o 15 procent, v Brně či Liberci o více než 16 procent a v Ostravě téměř o čtvrtinu.

Ilustrační snímek Foto: Barbora Buřínská, Novinky
Byty ve velkých městech zdražily o víc než 10 procent

Ceny podle odborníků tlačí nahoru stále velký nepoměr mezi nabídkou a poptávkou a nízké úrokové sazby hypoték.

Pád cen se nečeká

„Když vezmeme byty v dobrém stavu, zaznamenávají naše kanceláře růst okolo devíti procent, ale jak je vidět, v některých městech i daleko více,“ poznamenal provozní ředitel Century 21 Tomáš Jelínek.

„V porovnání se třetím kvartálem jsme koncem roku pozorovali stagnaci cen. Zatím se z toho ale nedá vyvozovat vývoj do budoucna. Situace je velmi nepředvídatelná, ale i v minulé krizi došlo k dopadu na ceny nemovitostí až po více než roce a k nejhlubšímu propadu cen po čtyřech až pěti letech,“ upozornil.

Očekávání lidí, že ceny nemovitostí začnou kvůli koronakrizi klesat, se tedy prozatím nenaplnila.

„Ceny bytů, rodinných domů, stavebních pozemků a ostatních nemovitostí se odvíjejí hlavně od poptávky a nabídky. Poptávka po nemovitostech v dobrých lokalitách bude i letos převyšovat nabídku a prodávající nebudou mít žádný důvod snižovat ceny,“ míní Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Ceny rekreačních objektů či zahrad by podle ní měly vzhledem k rostoucímu zájmu o tyto nemovitosti nadále růst.

„K mírnému poklesu cen nemovitostí dojde maximálně v horších lokalitách, které jsou daleko od větších měst, mají špatnou občanskou vybavenost a nedostatek pracovních příležitostí,“ dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků