Každý třetí člověk (mající zkušenost z půjčkou) oslovený v průzkumu společnosti Cofidis přiznal, že už někdy před svým partnerem zamlčel, že si vzal úvěr. Pozitivní je ale zjištěná skutečnost, že zbytek – dvě třetiny lidí – o svých dluzích říká své druhé polovičce pravdu.

Na velkou půjčku jedině s partnerem

Pokud už někdy Češi před partnery půjčku zatajili, jednalo se o částky maximálně do půl milionu korun. Každý devátý oslovený si bez vědomí partnera půjčil do 10 tisíc korun, každý osmý od 10 tisíc do 50 tisíc a každý třináctý od 50 tisíc do půl milionu korun. Vyšší částku si už nikdo zapřít netroufl.

ČTĚTE TAKÉ
Více než polovina českých párů má účet, kam partner nesmí

Tři pětiny Čechů o úvěr požádaly samy, dvě pětiny pak s někým dalším, v naprosté většině případů však se svým partnerem. Nejčastěji se přitom jednalo o financování větších a finančně náročnějších projektů, jako jsou například pořízení nebo rekonstrukce bydlení, koupě auta nebo vybavení domácnosti.

V hlavní roli nesouhlas s úvěrem

Pokud se jeden z páru rozhodne o půjčce raději pomlčet, hlavní příčinou je strach z nepochopení a nesouhlas s úvěrem ze strany partnera nebo partnerky. Tento důvod zmínil každý třetí oslovený.

Častěji uváděným důvodem byla i výše půjčky. Zatímco ale ženy úvěr před partnerem v minulosti zatajily spíše proto, že zapůjčená částka byla příliš vysoká, muži častěji o úvěru partnerce neřekli, protože se dle nich jednalo o zanedbatelnou částku.

ČTĚTE TAKÉ
Utrácí mnohem víc než já, tvrdí Češi o svých partnerech

Každý pátý respondent nepovažoval za nutné o půjčce partnera informovat vzhledem k tomu, že v domácnosti stejně všechno financuje sám. Zajímavostí je, že tuto příčinu uvedl téměř shodný počet mužů i žen.

Poslední důvod k zatajení půjčky je vcelku prostý, 15 procent Čechů totiž vůbec nepovažuje za důležité o takových věcech v partnerském vztahu mluvit.