Předmanželská smlouva brání majetek i chrání před dluhy

Předmanželská smlouva je praktická záležitost, která může k manželství patřit stejně jako podpisy při svatbě. Lze ji sestavit tak, že veškerý majetek, který si za své peníze pořídil nebo pořídí jeden z partnerů, je pouze jeho vlastnictvím a nespadá do společného jmění manželů.

O smlouvě většinou uvažují ti, kteří do manželství vstupují s výrazně větším majetkem a také v budoucnosti očekávají výrazně vyšší příjmy, o které se v případě rozvodu nechtějí dělit s partnerem.

ČTĚTE TAKÉ
Každá pátá svatba už s manželskou smlouvou

Platí to ale i naopak. Do společného jmění manželů totiž patří i dluhy. Často se totiž stává, že po rozvodu musí splácet dluhy i ten z manželů, který je vlastně vůbec neudělal. Proto je vhodné chránit se před případnými dluhy i v ustanovení předmanželské smlouvy.

Dohodněte se, jak na společné výdaje

Jestliže společně financujete bydlení, nákupy či třeba výdaje za benzín, cestování, zábavu apod., měli byste mít již od začátku jasno, jak si výdaje budete dělit. Ne každý z partnerů má stejné příjmy a požadavky na životní styl  a s tím spojené náklady jako ten druhý.

ČTĚTE TAKÉ
Debaty o penězích jsou nepříjemné pro tři z deseti párů, pětina se vždycky pohádá

Variant je několik, můžete si například výdaje rozdělit rovným dílem, nebo se každý z partnerů bude starat o financování určité skupiny výdajů (například žena bude hradit výdaje za nákupy, muž bude platit náklady na bydlení apod.). Další z variant v případě partnerů s výrazně rozdílnými příjmy může být rozdělení financování společných výdajů v poměru k příjmům.

Zásadní však je o společných financích komunikovat otevřeně a jasně, ušetříte si tak spoustu nejasností a problémů.

Společnému účtu se nebraňte, leccos usnadní

Každý z partnerů do vztahu většinou přichází se svým soukromým účtem. Společné výdaje se však nejlépe spravují na jednom účtu, který používají oba partneři. Neztratíte tak základní přehled o aktuálním stavu rodinných financí a snáze se dají dlouhodobě plánovat větší výdaje.

„Většina bank nabízí účty, které jsou zdarma. Vždy však od své banky chtějte ještě něco navíc. U rodinných financí se dvojnásobně vyplatí sledovat, jestli je používání účtu spojeno s různými výhodami – např. výhodnější úrok na spořicím účtu nebo levnější úroky při čerpání kontokorentu, pokud potřebujete okamžitou finanční rezervu,“ upozornila Gabriela Brůhová ze Sberbank.

Důležité je si uvědomit, že každá banka má sdílení přístupu více osob k jednomu účtu nastaveno jinak. Každý by měl přesně vědět, do jaké míry mu účet říká „pane“. V situaci, kdy je jeden z partnerů např. dlouhodobě nemocný a nemá přístup k účtu, je pro druhého partnera velmi nepříjemné, pokud zjistí, že má omezená práva k účtu, na kterém jsou všechny finance.

Více účtů znamená větší soukromí

I v páru má každý z partnerů nárok na soukromí. Výpis z účtu prozradí každý detail našeho života. Nemusíme odhalovat všechno, proto své opodstatnění mají i účty soukromé.

ČTĚTE TAKÉ
Rodinné finance řeší partneři společně, muži ale mají na účtech mnohem víc

Pokud jeden z vás rád utrácí, zatímco ten druhý raději šetří na své koníčky, je často vhodnější ponechat si i soukromé účty.

Staré půjčky do rodiny nepatří

Vyčerpaný kontokorent, aktivní kreditní karta, různé druhy splátkových karet, staré spotřebitelské půjčky. I s tím často oba partneři přichází do manželství.

Všechny tyto půjčky členů blízké rodiny se dají sloučit do jedné výhodnější a mnohem levnější.

ČTĚTE TAKÉ
Češi refinancují své půjčky jak diví, ušetří tak tisíce

Slučování (tzv. konsolidace) nebo nahrazení stávající půjčky novou půjčkou (refinancování) se stalo poslední dobou velkým hitem mnoha bank. A není divu, ročně se tak dá ušetřit významná částka.

Společná hypotéka není časovaná bomba

Společný domov většina párů považuje za základ partnerského života. Investice do nemovitosti představuje také jednu z nejvíce bezpečných a oblíbených možností, jak vytvořit trvalý společný majetek.

Zároveň se jedná o závazek na několik desítek let, během nichž může dojít k nečekaným událostem, například k rozvodu či rozchodu partnerů. Není třeba se obávat, většina situací se dá vyřešit.

ČTĚTE TAKÉ
Hypotéka po rozvodu: variant řešení je několik

„Po rozchodu si společnou hypotéku můžete buď ponechat, splácet dál společně, nemovitost pronajímat a o zisk se dělit. Nebo si jeden z bývalého páru hypotéku a nemovitost ponechá a druhého vyplatí, třetí možností je prodej nemovitosti a následné splacení hypotéky z výnosu prodeje,“ stručně shrnuje obvyklé možnosti Vojtěch Batěk ze Sberbank.