Tři čtvrtiny dospělých Čechů vnímají bydlení jako vhodnou investici do budoucna, která jim zajistí dostatečné zhodnocení jejich peněz. To je zdaleka nejvíc ze všech investičních možností.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dluhopisy nebo akcie by si za své volné peníze koupila sotva polovina Čechů (46 procent) a jen čtvrtina Čechů by peníze uložila do komodit (například drahých kovů, ropy, cukru či kávy). Zhruba každý sedmý člověk by zvažoval investici do založení vlastní firmy.

„Vlastní bydlení je u nás dlouhodobě vnímáno jako jedna z nezákladnějších potřeb. Proto nás nepřekvapuje, že Češi nejraději investují právě do nemovitostí. Věří, že jim udrží hodnotu peněz, které do jejich pořízení vložili a zajistí jim do budoucna dodatečný vedlejší příjem. Takto podle výsledků průzkumu přemýšlí až 70 procent Čechů,“ upozornil Jan Sadil z Hypoteční banky.

Češi investují hlavně do nemovitostí k pronájmu

Co se týče investic do nemovitostí, Češi by si nejčastěji pořídili byty k dalšímu pronájmu (zmínily necelé dvě třetiny lidí), na druhém místě jsou pozemky, do kterých by peníze vložila další zhruba polovina dotázaných. Podle Petra Němečka z Hypoteční banky toto pořadí není překvapivé, sedm z deseti Čechů totiž od investice do nemovitosti čeká příjmy z pronájmu, a pozemky zase dlouhodobě nejvíce rostou na ceně.

„Za poslední čtyři a půl roku, kdy ceny pozemků dlouhodobě sledujeme, jejich hodnota vzrostla v průměru o necelá čtyři procenta každý rok. Navíc jsou pro investici ideálním nástrojem s nízkým rizikem a malými udržovacími náklady,”  doplnil Němeček.

V pořadí investic do nemovitostí následují rodinné domy k pronájmu (30 procent) a rekreační objekty (23 procent).