Hlavní obsah

Neuzavření připravené smlouvy může od ledna přijít draho

Právo,

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Rozmyslet si na poslední chvíli uzavření předjednané a připravené smlouvy může přijít napříště draho. Uvedl to David Emra z advokátní kanceláře Weinhold Legal na nedávném semináři k novému občanskému zákoníku, pořádaném touto kanceláří a společností TPA Horwath.

Foto: Profimedia.cz

Cuknout od již připravené smlouvy se může od ledna pořádně vymstít.

Článek

„Nový občanský zákoník výslovně upravuje předsmluvní odpovědnost. Pokud někdo bezdůvodně přeruší jednání o smlouvě ve fázi, kdy druhá strana důvodně očekává její uzavření, uhradí jí škodu plynoucí z neuzavřeného kontraktu. Které fáze jednání a přípravy se to bude týkat, ale ukáže až čas a judikatura soudů,“ řekl Emr.

Nový občanský zákoník také přináší zásadní změny např. i v otázce smluvních pokut. U některých vztahů bude tato forma sankce napříště vyloučena. Mezi tyto „výluky“ patří například i nájmy bytů.

Od Nového roku nebudou muset být smluvní pokuty sjednány písemně, v praxi však kvůli jistotě obou stran bude i nadále písemná forma využívána. Pokud se strany výslovně nedohodnou jinak, pak jejich existence automaticky vyloučí náhradu škody. Neúměrně vysoké pokuty také bude možné na návrh dlužníka snížit prostřednictvím soudu.

Nové příležitosti přináší zákoník u zástav. „Například bude možné dát do zástavy i věc, kterou dlužník nabyde teprve v budoucnu,“ zdůraznil Emr.

Anketa

Souhlasíte s tím, že za neuzavření připravené smlouvy může být člověk postihován?
Ano
6,4 %
Ne
93,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 44584 čtenářů.

Reklama

Výběr článků

Načítám