Bonita je ale nadále hlavní překážkou poskytování úvěrů. V poskytování úvěrů bankami předpokládají pro rok 2010 růst o osm procent ve srovnání s letošním pětiprocentním poklesem. Zotavení nastoupí nejdříve u firemní klientely. Bankovnictví se podle nich odrazí ode dna nejdříve od roku 2011.

"Česká republika, Slovensko, Polsko a Ukrajina by měly v příštím roce meziročně růst o přibližně dvě až tři procenta, čili hodně pod jejich potenciálem," míní ovšem vedoucí makroanalytik pro střední a východní Evropu v Erste Group Juraj Kotian.

Generální ředitel Erste Bank Andreas Treichel před časem ale naznačil, že špatné dosáhly už svého maxima. Nesplácené úvěry na trzích střední a východní Evropy podle něho již dosáhly svého vrcholu. Očekává, že od poloviny příštího roku by mohly začít postupně klesat.

V polovině letošního roku dosáhl podíl nesplácených úvěrů na celkovém úvěrovém portfoliu banky 3,6 procenta. "Myslíme si, že do konce tohoto roku a začátkem 2010 ještě dojde k postupnému nárůstu nesplácených úvěrů, jelikož se s mírným zpožděním může výrazněji projevit nárůst nezaměstnanosti a vyčerpání případných úspor klientů," citovala Česká kapitálová informační agentura Treichela.