Hlavní obsah

Změna ve vedení MMF by znamenala pro Řecko další velké komplikace

Evropanům po nedělním zatčení Dominiqua Strausse-Kahna vážně hrozí, že přijdou o post šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle deníku Financial Times by zástupce Evropské unie mohl nahradit některý z kandidátů rozvojových zemí. To by byla velmi špatná zpráva pro Řecko, kterému byl Strauss-Kahn vždy nakloněn.

Změna ve vedení MMF by znamenala pro Řecko další velké komplikace

Šéfa fondu, zatčeného kvůli údajnému sexuálnímu napadení pokojské,  prozatím nahradil Američan John Lipsky, které chce ovšem MMF v nejbližší době opustit. Je velmi pravděpodobné, že se stejně jako v minulosti Evropané s Američany pokusí o dohodu nad rozdělením vedoucích postů. Zatímco dosud jim podobné "špinavé dohody", jak je nazývá deník FT Deutschland, procházely, nyní tomu tak nemusí být kvůli posílení váhy rozvojových zemí.

Řada z nich již dala najevo, že nebude dohody EU a USA tolerovat a bude žádat transparentní volbu šéfa fondu. Evropu navíc diskvalifikuje, že její kandidátka, současná francouzská ministryně financí Christine Lagardeová, je vyšetřována kvůli skandálu kolem banky Crédit Lyonnais.

Turek, Mexičan nebo Ind, i to je možné

Seznam favoritů na zisk postu po Strauss-Kahnovi tak rázem vypadá úplně jinak než za normálních okolností. Patří mezi ně Kernal Dervis z Turecka, Trevor Manuel z Jihoafrické republiky, Stanley Fischer z Izraele, Agustín Carstens z Mexika či Montek Singh Ahluwalia z Indie.

V souvislosti s kauzou Strausse-Kahna se situace podle všeho zkomplikuje pro Řecko, které bude muset do června dosáhnout nové dohody s EU a MMF, aby dostalo dalších zhruba 12 miliard eur. Jde o celkem pátou část z pomoci v celkové výši 110 miliard eur.

Atény tak budou muset podepsat novou dohodu, která jim bude klást ještě daleko přísnější podmínky pro čerpání finanční pomoci. Uzavřít podobný kompromis by bez Strausse-Kahna mohlo být poměrně obtížné, protože MMF by mohl být podstatně méně ochotný Řekům vyplácet další peníze bez příslibu opravdových strukturálních reforem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků