Hlavní obsah

Zlevňování benzinu a nafty stále nekončí

Průměrná cena benzinu v Česku od června setrvale klesá. Ve středu byl litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 oproti stejnému dni minulého týdne o šest haléřů levnější, když stál 32,11 koruny. Litr nafty ve stejném období zlevnil o jeden haléř, prodával se za 31,71 koruny. Vyplynulo to z dat firmy CCS, jež ceny paliv sleduje.

Zlevňování benzinu a nafty stále nekončí

Meziročně benzin zlevnil o necelá dvě procenta, respektive o 63 haléřů na litr. Nafta zlevnila téměř o 4,5 procenta, respektive o jednu korunu a 48 haléřů.

Natural 95 zdražoval v Česku od poloviny dubna do počátku června, od té doby se jeho průměrná cena postupně snižovala. Cena za litr dieselu rostla do počátku října, kdy se dostala nad 32 korun. V posledních sedmi týdnech klesala.

Průměrná cena pohonných hmot v ČR ke 4. prosinci.

Foto: Novinky

Nejdražší benzin je v Praze. Řidiči u tamních čerpacích stanic tankují litr průměrně za 32,61 koruny. Na Vysočině je jeho cena jen o haléř nižší. Na Vysočině se zase platí nejvíce za naftu, a to v průměru 32,32 koruny za litr.

Nejlevnější paliva jsou naopak v Jihočeském kraji. Průměrná cena litru benzinu tam činí 31,72 koruny, v případě nafty se jedná o 31,27 koruny. Stejnou průměrnou cenu dieselu hlásí čerpací stanice rovněž v Karlovarském kraji.

Ceny ropy výrazně rostly

Ceny ropy se ve středu výrazně zvyšovaly, připisují si téměř čtyři procenta. Kolem 17:00 SEČ vykazovala severomořská ropa Brent nárůst zhruba o 3,8 procenta na 63,12 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,9 procenta na 58,30 dolaru za barel.

Za zdražováním stojí očekávání, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci rozšíří dohodu o omezení dodávek suroviny na trh. Státy budou ve čtvrtek a v pátek jednat ve Vídni o své těžební politice. Loni se OPEC a jeho spojenci dohodli na omezení dodávek na trh asi o 1,2 milionu barelů denně.

K růstu cen přispívá i zpráva o nečekaně silném poklesu zásob ropy ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 4,9 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali mírnější pokles, a to o 1,7 milionu barelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků