Hlavní obsah
Podle rozhodnutí úřadu si úřad nedostatek nabídek v původním tendru způsobil špatně nastavenými podmínkami sám a nesplnil tak zákonné podmínky pro jednací řízení bez uveřejnění. Foto: David Ryneš, Novinky

Zákaz koupit autobusy za miliardu pro Ústecký kraj neplatí, rozhodl soud

Krajský soud v Brně úterý zrušil dvě rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterými úřad zakázal Dopravní společnosti Ústeckého kraj (DSÚK) nákup 161 nových autobusů Scania a Zliner za více než miliardu korun. Uvedla to mluvčí soudu Klára Belkovová.

Podle rozhodnutí úřadu si úřad nedostatek nabídek v původním tendru způsobil špatně nastavenými podmínkami sám a nesplnil tak zákonné podmínky pro jednací řízení bez uveřejnění. Foto: David Ryneš, Novinky
Zákaz koupit autobusy za miliardu pro Ústecký kraj neplatí, rozhodl soud

Úřad teď musí rámcové smlouvy na nákup autobusů posoudit znovu. Mluvčí úřadu Martin Švanda řekl, že ÚOHS i přes nové posuzování soudní rozhodnutí napadne kasační stížností.

Antomonopolní úřad rámcové smlouvy na autobusy v délce 10,5 metru a 12 metrů posuzoval ve dvou řízeních, v obou na návrh výrobce autobusů SOR. DSÚK uzavřela rámcové smlouvy se společnostmi Scania a Zliner v jednacím řízení bez uveřejnění.

ÚOHS rozhodl loni v dubnu, že jednací řízení bez uveřejnění může být při zadávání veřejné zakázky použito, pokud v předchozím otevřeném řízení nedostane zadavatel žádné nabídky nebo podstatně nezmění zadávací podmínky. Podané rozklady pak předseda ÚOHS Petr Rafaj zamítl v červenci loňského roku.

DSÚK sice dříve tendr na dodávku autobusů vyhlásil, SOR však tendr u antimonopolního úřadu napadl s tím, že v něm jsou nezákonně nastavené zadávací podmínky. Konkrétně šlo o stanovení minimální délky autobusu, minimální šířky dveří, minimální objem palivových nádrží a minimální kapacitu akumulátorových baterií. Kraj poté soutěž zrušil a obrátil se přímo na Zliner a Scanii.

Podle rozhodnutí úřadu si úřad nedostatek nabídek v původním tendru způsobil špatně nastavenými podmínkami sám a nesplnil tak zákonné podmínky pro jednací řízení bez uveřejnění.

„Musíme se nejprve seznámit s kompletní argumentací soudu v písemném vyhotovení rozsudku, ale již prvotní informace o důvodech zrušení našich rozhodnutí jsou pro nás značně zarážející. Zcela jistě budeme podávat kasační stížnost,” uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

ÚOHS v květnu za uzavření rámcových smluv uložil DSÚK pokutu 18 milionů korun, ta ale zatím není pravomocná. „Pokuta uložená za přestupky související s těmito zakázkami pravomocná není, úřad bude muset po dnešních rozsudcích příslušně procesně zareagovat i v tomto řízení o pokutě,” dodal Švanda.

Proti rozhodnutí krajského soudu se lze bránit kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků