Hlavní obsah
Vývoj burz v Evropě Foto: Martin Havelka, Novinky

Záblesk naděje. Burzy v Evropě rostou, pražská o pět procent

Akcie na západoevropských trzích v pátek navázaly na solidní čtvrteční vývoj a vykazují svižný růst. Notnou měrou k němu přispívá optimismus ohledně postupu velkých centrálních bank, které snižují základní úrokové sazby a zavádějí nouzová opatření, aby zmírnily dopady krize kolem šíření koronaviru na ekonomiky jednotlivých zemí. Burza v Praze dopoledne rostla o víc než pět procent.

Vývoj burz v Evropě Foto: Martin Havelka, Novinky
Záblesk naděje. Burzy v Evropě rostou, pražská o pět procent

Panevropský index STOXX 600 krátce po zahájení přidával 4,9 procenta. Pokud růst vydrží až do večera, index smaže veškeré ztráty z tohoto týdne.

Zájem je překvapivě o akcie firem z odvětví cestovního ruchu, na které současná krize doléhá obzvlášť tvrdě. Jejich oborový index vykazuje růst o více než 7,5 procenta. Index energetických společností má k dobru více než sedm procent díky oživení cen ropy.

Růst vykazují i banky, jejichž index přidává více než čtyři procenta. Přesto je panevropský akciový index STOXX 600 po předchozích dramatických propadech na cestě k tomu, aby vykázal nejhorší měsíc od října 1987, poznamenala agentura Reuters.

Na burze v Praze rostly akcie všech hlavních titulů, kolem 10 hodiny například akcie Komerční banky získávaly čtyři procenta, energetické firmy ČEZ pět procent.

Slabší růst vykazovala burza v Miláně, jejíž index rostl o 2,6 procenta. Itálie je nyní epicentrem nákazy, kterou způsobuje nový typ koronaviru.

Ráno posilovaly i akcie na asijských trzích nebo v Rusku – tam o osm procent. Ve čtvrtek zakončily obchodování v zelených číslech i akcie na Wall Street, index Dow Jones rostl o procento, index technologických firem Nasdaq o 2,3 procenta. Zisky přesto zdaleka nedokázaly vyrovnat ztráty, jaké hlavní americké indexy utrpěly za poslední měsíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků