Hlavní obsah

Za 10 let bude Rusko tam, kde je dnes Francie, slíbil Putin

Hrubý domácí produkt Ruska by měl letos stoupnout nejméně o 4,2 procenta a už v příštím roce by ruská ekonomika měla zcela nahradit ztráty z poklesu během nedávné krize. Do konce desetiletí by díky zdvojnásobení produktivity měla země vstoupit mezi pět nejsilnějších ekonomik světa, prohlásil ve středu v parlamentu ruský premiér Vladimir Putin.

Za 10 let bude Rusko tam, kde je dnes Francie, slíbil Putin

"Ačkoliv krize přišla do Ruska zvenčí, nevyhýbali jsme se odpovědnosti za situaci v zemi a převzali jsme veškerou odpovědnost," prohlásil za potlesku sněmovny.

Loni ruská ekonomika zaznamenala čtyřprocentní růst - a Putin neopomněl upozornit, že to bylo nejvíce ze skupiny osmi nejvyspělejších zemí světa G8. Současně přislíbil, že letošní míra inflace nepřesáhne 6,5 až 7,5 procenta, zatímco loni činila 8,8 procenta.

Mezinárodní měnový fond pro letošek Rusku předpověděl zvýšení spotřebitelských cen o 9,3 procenta, současně však i růst HDP o 4,8 procenta.

Zatímco až dosud se Rusko potýkalo s masivním odtokem kapitálu ze země, podle Putina by v "blízké budoucnosti" mělo každým rokem přilákat 60 až 70 miliard přímých zahraničních investic. Podle ruských statistik to loni bylo jen zhruba 14 miliard dolarů, o více než 13 procent méně než v předchozím roce.

Vzestup mezi nejsilnější

Putin nicméně ve svém vystoupení především zdůrazňoval stabilní a klidný rozvoj v příštím desetiletí. Rusko musí být podle Putina "samostatné a silné", aby nepřipustilo diktát ze zahraničí. Putin vidí Rusko za deset let ve skupině pěti nejsilnějších ekonomik světa. HDP na hlavu by tak činilo více než 35 000 dolarů (asi 586 000 Kč) a Rusko by přesáhlo nynější úroveň Francie či Itálie.

Rusko před volbami

Ruská média ještě před Putinovým vystoupením předvídala, že premiérovo "skládání účtů" odstartuje kampaň vládnoucí strany Jednotné Rusko před prosincovými parlamentními volbami a Putin důrazem na zdárné překonání krize a načrtnutím světlých perspektiv země udá i tón při výběru předvolebních témat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků