Hlavní obsah

Ve slovenském Šamoríně vyrábí vodku s 24karátovým zlatem

Známá atrakce, když ve skleněné lahvi po zatřepání plavou vločky sněhu, nabyla v likérce Carat Distillery ve slovenském Šamoríně zcela jiné dimenze. Po protřepání zde vyráběné lahve vodky Gold Symphony v ní plavou šupinky 24karátového zlata.

Ve slovenském Šamoríně vyrábí vodku s 24karátovým zlatem

Kromě této speciality v závodě produkují rovněž vodku s kousky stříbra. Obě speciální vodky se vyrábějí podle staré ruské receptury. Vodka Gold Symphony a vodka Silver Symphony je určena opravdovým fajnšmekrům nebo pro speciální příležitosti. V dárkovém balení za ni zájemci zaplatí 86 eur (asi 2150 Kč).

Vodka Gold Symphony

Foto: Ivan Vilček, Právo

„Speciální vodku připravujeme pro domácí trh a na vývoz především do České republiky,“ řekl Právu vedoucí výroby Gustáv Voda. Z této vodky se vyrobí několik tisíc kusů ročně. Vodku z těchto lahví rozlévají například v drahých restauracích v Bratislavě nebo v luxusních hotelech ve Vysokých Tatrách.

Laborantka Timea musí drahý kov přesně zvážit.

Foto: Ivan Vilček, Právo

Výroba speciální vodky trvá několikanásobně déle, než je tomu u obyčejné lihoviny. „Zlaté i stříbrné šupinky se musí přesně odvážit a do lahve se nasype určité množství drahého kovu,“ uvedla laborantka Timea. Ujišťuje, že zlaté i stříbrné šupinky jsou zdraví zcela neškodné a lidé je mohou bez problémů požít.

Lihoviny se zde skladují v obrovských 20 000litrových nádržích, následně se promíchají s vodou. „Používáme speciální vodu z horského pramene ve Slovenském rudohoří blízko Rožňavy. Tato voda má totiž vynikající chuť,“ dodal vedoucí výroby.

Po převážení se zlaté šupinky nasypou do lahví s vodkou.

Foto: Ivan Vilček, Právo

Kvalita výrobku záleží na kvalitě suroviny. Pro výrobu speciální vodky se proto používá nejkvalitnější pšeničný líh. Výrobek se nechá určitou dobu odležet a následně se zkontroluje. „Specialisté v laboratoři kontrolují kvalitu výrobku. Musí být dodržen stupeň lihovitosti, aby tam nebylo víc cukru, než je potřeba, a aby byly dodrženy všechny parametry,“ konstatuje Voda.

Vodka Gold Symphony

Foto: Ivan Vilček, Právo

Zdejší plnící linka naplní 2500 lahví za hodinu. Na speciální vodku se samozřejmě nepoužívá.

Po vyrobení vodky se následně v laboratoři odváží zlato a stříbro. Do jedné lahve se dává 0,0125 gramu zlata nebo stříbra. Na pohled to však vypadá, že je tam vzácného kovu mnohem víc.

Vodka Gold Symphony

Foto: Ivan Vilček, Právo

Firma spustila výrobu v roce 2005. Dnes má i sklep, kde je umístěno 120 dřevěných sudů, každý o obsahu 250 litrů. Sudy jsou vyrobeny z bílého dubu. Budou v něm uskladněny destiláty a v sudech budou dozrávat šest měsíců až čtyři roky. „V dřevěných sudech dostává destilát lepší chuťové parametry,“ dodal Voda.

Anketa
Vypili byste vodku i se zlatem?
ano, musí to být zážitek
38.3 %
ne, zlato bych zachytil/a do síťky
61.7 %
Celkem hlasovalo 3021 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků