Hlavní obsah
Americký viceprezident Joe Biden Foto: Kevin Lamarque, Reuters

USA pomohou Ukrajině dalšími 220 milióny dolarů

Washington počítá s poskytnutím nové finanční pomoci Ukrajině ve výši 220 miliónů dolarů (5,3 miliardy korun). Viceprezident Joe Biden to ve středu v americkém hlavním městě řekl předsedovi ukrajinské vlády Volodymyru Hrojsmanovi. Peníze mají být určeny na realizaci politických a hospodářských reforem a na podporu ukrajinské energetiky.

Americký viceprezident Joe Biden Foto: Kevin Lamarque, Reuters
USA pomohou Ukrajině dalšími 220 milióny dolarů

Biden upozornil, že poskytnutí finanční pomoci podléhá schválení amerického Kongresu. Kyjev má částku využít na upevnění demokratických institucí, na posílení vlády práva a na boj s korupcí.

Podle Bílého domu Biden s Hrojsmanem hovořil o situaci v Donbasu a o cestách k decentralizaci ukrajinské státní správy, s níž počítají mírové dohody z Minska.

Hrojsmanův poradce Ivan Mikloš ve středu agentuře Reuters řekl, že rozpočtová krize a problémy platební bilance se na Ukrajině zmírní, pokud země dostane půjčku jedné miliardy dolarů od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ukrajina bude muset schválit víc reformních zákonů, aby splnila požadavky MMF a dostala celou přislíbenou částku ve výši 1,7 miliardy dolarů, řekl Mikloš.

„Pokud nedostaneme celou částku najednou, pak naším cílem je získat první část v červenci a druhou na podzim,” dodal slovenský ekonom.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků