Hlavní obsah

USA pomohou Ukrajině dalšími 220 milióny dolarů

16. 6. 2016, 6:20 – Washington

Washington počítá s poskytnutím nové finanční pomoci Ukrajině ve výši 220 miliónů dolarů (5,3 miliardy korun). Viceprezident Joe Biden to ve středu v americkém hlavním městě řekl předsedovi ukrajinské vlády Volodymyru Hrojsmanovi. Peníze mají být určeny na realizaci politických a hospodářských reforem a na podporu ukrajinské energetiky.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Americký viceprezident Joe Biden

Článek

Biden upozornil, že poskytnutí finanční pomoci podléhá schválení amerického Kongresu. Kyjev má částku využít na upevnění demokratických institucí, na posílení vlády práva a na boj s korupcí.

Podle Bílého domu Biden s Hrojsmanem hovořil o situaci v Donbasu a o cestách k decentralizaci ukrajinské státní správy, s níž počítají mírové dohody z Minska.

Hrojsmanův poradce Ivan Mikloš ve středu agentuře Reuters řekl, že rozpočtová krize a problémy platební bilance se na Ukrajině zmírní, pokud země dostane půjčku jedné miliardy dolarů od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ukrajina bude muset schválit víc reformních zákonů, aby splnila požadavky MMF a dostala celou přislíbenou částku ve výši 1,7 miliardy dolarů, řekl Mikloš.

„Pokud nedostaneme celou částku najednou, pak naším cílem je získat první část v červenci a druhou na podzim,” dodal slovenský ekonom.

Reklama

Výběr článků