Hlavní obsah
Lidé z vesnice poblíž Debalceve stojí ve frontě na chleba rozdávaný proruskými rebely Foto: Marko Djurica, Reuters

Ukrajinská ekonomika klesá o hrozivých 17,6 procenta

Ukrajinská ekonomika prohloubila v prvním čtvrtletí propad na 17,6 procenta z tempa 15 procent v předešlém kvartále. Oznámil to v pátek podle agentury Reuters ukrajinský statistický úřad. Pokles byl horší, než se čekalo.

Lidé z vesnice poblíž Debalceve stojí ve frontě na chleba rozdávaný proruskými rebely Foto: Marko Djurica, Reuters
Ukrajinská ekonomika klesá o hrozivých 17,6 procenta

Ekonomiku země dál sráží povstání separatistů na východě a finanční potíže.

Loni se hrubý domácí produkt Ukrajiny propadl o 6,8 procenta. Centrální banka předpověděla, že ekonomika by měla obnovit růst na konci roku.
Mezinárodní měnový fond (MMF) odhaduje, že ukrajinské hospodářství v celém letošním roce klesne o 5,5 procenta. Očekává, že k růstu se země vrátí až v příštím roce.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ukrajina v březnu dostala od MMF prvních pět miliard dolarů (asi 121 miliard korun) z dohodnutého úvěrového programu, který má Kyjevu pomoci odvrátit státní bankrot. Čtyřletý program v objemu 17,5 miliardy dolarů má otevřít cestu k úvěrům od jiných zahraničních věřitelů a celková pomoc, včetně úspor z restrukturalizace ukrajinského dluhu, by během příštích čtyř let měla dosáhnout až 40 miliard dolarů.

Ukrajina zároveň zahájila jednání o snížení svého dluhového břemene u soukromých věřitelů. Celkem chce země restrukturalizovat dluh ve výši 23 miliard dolarů a ušetřit tím na splátkách úroků a jistiny více než 15 miliard dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků