Hlavní obsah
Jak stárne populace v Evropě Foto: David Ryneš, Novinky

Svět příliš rychle stárne, ekonomika zpomalí

Do roku 2020 bude „přestárlých” 13 zemí světa. Více než 20 procent jejich populace budou tvořit lidé starší 65 let. V důsledku stárnutí zpomalí růst světové ekonomiky i investice. S odkazem na studii agentury Moody’s o tom informoval server CNN.

Jak stárne populace v Evropě Foto: David Ryneš, Novinky
Svět příliš rychle stárne, ekonomika zpomalí

Počet zemí, kde budou lidé starší 65 let tvořit více než pětinu populace, do roku 2030 stoupne na 34. Nyní jsou takové země pouze tři - Německo, Itálie a Japonsko.

„Čelíme demografické revoluci. Nebývale rychlé tempo stárnutí obyvatel bude mít významný negativní dopad na ekonomický růst v příštích dvou desetiletích napříč všemi regiony,“ uvedli autoři studie Elena Duggarová a Madhavi Bokil. Přední ratingová agentura Moody’s vycházela při výpočtech z demografických údajů OSN a podle jejích odhadů v příštích deseti letech stárnutí ubere globálnímu ekonomickému růstu jeden procentní bod.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Česko je na tom o něco lépe

Příští rok se mezi „přestárlé“ země zařadí Finsko a Řecko, do roku 2020 přibude dalších osm zemí, včetně Francie a Švédska.

V České republice bude příští rok starších 65 let 17,6 procenta lidí. Přes pětinu se dostaneme podle modelu zhruba za deset let, kdy bude v podobné situaci i Kanada, Španělsko a Velká Británie.

USA, kde je populace o něco mladší, se do této skupiny zařadí podle odhadů až kolem roku 2030. CNN v této souvislosti připomíná, že téměř třetina Američanů nemá vůbec žádné úspory na penzi. Naopak, někteří lidé ještě v předdůchodovém věku nemají kompletně splacené půjčky za školné.

Zachrání to přistěhovalci?

Při stárnutí populace ubývá ekonomicky aktivních lidí, kteří vytvářejí hospodářský růst a podporují obyvatelstvo v důchodu. Podle autorů studie tento demografický trend povede k poklesu úspor domácností, což následně omezí globální investice.

Politici mohou dopad omezit podporou přistěhovalectví a investicemi do technologií, které zvyšují produktivitu práce. Dalšími opatřeními může být zvýšení věku odchodu do důchodu nebo dřívější návrat žen do práce z mateřské dovolené.

Nejstarším státem světa je v současné době Japonsko, kde je starší 65 let každý čtvrtý. Zbytek Asie je na tom výrazně lépe, podobně jako Latinská Amerika. Nejmladší populace je v Africe. Například v Nigérii je starších 65 let méně než tři procenta obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků