Hlavní obsah
Na ilustrační foto akce Máslovické dýňování na Praze-východ. Foto: Michaela Říhová, ČTK

Sucho zasáhlo úrodu dýní. Velkých je nedostatek

Úroda českých dýní je letos kvůli suchu až o dvě třetiny nižší než obvykle, uvedli pěstitelé. Podle obchodů je velkých dýní, které se vydlabávají na Halloween, který připadne na středu, nedostatek.

Na ilustrační foto akce Máslovické dýňování na Praze-východ. Foto: Michaela Říhová, ČTK
Sucho zasáhlo úrodu dýní. Velkých je nedostatek

Zájem o dýně dlouhodobě stoupá, lidé znají především druh hokaido, která se nemusí loupat. Například v řetězci Albert jde o každou čtvrtou prodanou dýni, oblíbené jsou také dýně máslová, tykev okrasná a dýně špagetová.

"My jsme to pocítili hodně, jsme z východních Čech, u nás bylo sucho vlastně od jara. Takže dýně hokaido byly maličké - prostě pomalu jako tenisáky, halloweenské prakticky nemáme," řekl Miloš Kurka, který je biopěstitelem dýní na Rychnovsku.

To potvrzuje pěstitelka Jaroslava Pipková ze Statku u Pipků na Vysočině. "S manželem jsme si říkali, že úroda je určitě o dvě třetiny nižší. Pěstujeme hodně druhů dýní, ale velkou část tvoří typické oranžové dýně na Halloween na dlabání - a ty jsou rozhodně o polovinu nebo dvě třetiny menší," dodala.

"Následkem tropických veder dýně dozrály neobvykle brzy. Sklizeň začala již v půlce července, přibližně o 14 dní dříve. Dýně jsou však menší, a tím pádem očekáváme nižší výnosy z hektaru než v loňském roce," uvedl Aleš Schneiberg ze zelinářské firmy Bramko Semice. Nedostatek vody firma řešila umělým zavlažováním.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Například řetězec Makro nabízí 15 druhů dýní. "Mezi nepopulárnější odrůdy, které dohromady tvoří 60 procent objemu prodeje, patří Hokaido, mexická "Halloween" a máslová. Naopak méně známé jsou Gorgonzola, Chameleon, Sweet Dumpling a také dýně žaludová," sdělili zástupci řetězce. Lze vysledovat dlouhodobý trend mírného nárůstu prodeje, který se nyní pohybuje kolem tří procent.

Keltská tradice

"Tento rok je kvůli suchu také nedostatek větších dýní, po kterých bývá v období kolem Halloweenu větší poptávka," dodala mluvčí řetězce Romana Nýdrle.

Halloween vznikl z předkřesťanského keltského svátku Samhain podle keltského boha Samhaina, který byl podle víry starých Keltů pánem mrtvých. Podle keltské víry byl tuto noc předěl mezi světem živých a mrtvých nejmenší ze všech dní v roce. Oslavy Halloweenu pocházejí přibližně z 5. století, kdy jej slavili Keltové ve Skotsku a Irsku jako konec léta a příchod zimy.

O jeho popularizaci v USA se zasloužili především irští přistěhovalci. Původně lidový strašidelný rej, pořádaný poslední říjnový večer, je nyní pojímán hlavně jako slavnost dětí a mládeže. V ČR je podle Kurky stále oblíbenější, prakticky každé dítě si chce nějakou dýni vydlabat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků