Hlavní obsah
Logo ratingové agentury Standard & Poor's Foto: Brendan Mcdermid, Reuters

Standard & Poor's zaplatí kvůli hypoteční krizi 1,38 miliardy dolarů

V rámci mimosoudní dohody s americkou vládou a dvacítkou amerických států zaplatí mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) 1,38 miliardy dolarů (33,6 miliardy korun) za to, že před finanční krizí let 2008-2009 nadhodnocovala balíky hypotečních cenných papírů. V úterý to oznámila společnost McGraw Hill Financial, která ratingovou agenturu vlastní.

Logo ratingové agentury Standard & Poor's Foto: Brendan Mcdermid, Reuters
Standard & Poor's zaplatí kvůli hypoteční krizi 1,38 miliardy dolarů

McGraw Hill a S&P zaplatí 687,5 miliónu USD federálnímu ministerstvu spravedlnosti a stejnou sumu také 19 státům a federálnímu distriktu kolem hlavního města Washingtonu.

V rámci mimosoudní dohody se agentura nepřiznala k žádnému porušení zákona, podle listu Financial Times ale stáhla obvinění, v němž tvrdila, že žaloba ministerstva spravedlnosti je politicky motivovaná a je odvetou za to, že S&P v roce 2011 snížila Spojeným státům rating.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ministerstvo spravedlnosti podalo na ratingovou agenturu před dvěma lety civilní žalobu, v níž ji obvinilo, že příliš příznivým hodnocením hypotečních cenných papírů v letech 2004 až 2007 selhala ve svém úkolu varovat investory před možností úplného zhroucení amerického trhu rezidenčních nemovitostí. Agentura nadhodnocováním ratingů hypotečních balíků údajně poškodila jejich kupce, aby od emitentů těchto aktiv získala příjmy z poplatků.

Americký trh nemovitostí se po dlouhém boomu začal v roce 2006 hroutit, ceny domů zamířily dolů a čím dál víc dlužníků nesplácelo hypotéku. To sráželo hodnoty hypotečních cenných papírů prudce dolů a kvůli velkému rozšíření těchto aktiv mezi bankami a dalšími investory to vedlo k hluboké finanční krizi.

Snížila USA rating

S&P se proti žalobě aktivně bránila a trvala na tom, že své ratingy vypracovávala v dobré víře v době, kdy zhroucení celého amerického trhu obytných nemovitostí nepředpokládala ani centrální banka USA.

Od počátku také tvrdila, že vláda se žalobou proti ní mstí za to, že jako jediná z velkých agentur snížila v roce 2011 za rozpočtové krize rating Spojených států. Poukazovala na to, že vláda z téhož neobvinila konkurenční agentury Moody's a Fitch, které Spojeným státům rating nesnížily a hypoteční dluhopisy přitom hodnotily stejným způsobem jako S&P.

Ministerstvo původně po S&P požadovalo pět miliard dolarů. Agentura měla zpočátku v úmyslu hájit se před soudem, v posledních měsících ale s vládou vyjednávala. Její mateřská firma McGraw Hill v úterý uvedla, že mimosoudní dohoda je v nejlepším zájmu jejích akcionářů.

Hypoteční cenné papíry složené z hypoték různé kvality a geografického původu hodnotily ratingové agentury vzhledem k jejich diverzifikaci vesměs nejvyšší kategorií A.

Odkazovaly přitom na vysokou nepravděpodobnost pádu celého amerického trhu obytných realit. Banky tak mohly prodat tyto cenné papíry za bilióny dolarů, protože je mohli kupovat rovněž investoři, kteří mohou investovat jen do bezpečných aktiv.

Vyšetřování Moody's

List The Wall Street Journal v pondělí uvedl, že ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat kvůli nadhodnoceným ratingům hypotečních cenných papírů i ratingovou agenturu Moody's Investors Service.

Představitelé ministerstva se údajně v uplynulých měsících sešli s několika bývalými vedoucími představiteli Moody's, která je druhou největší ratingovou agenturou na světě po S&P.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) loni schválila nová pravidla pro kontrolu nad ratingovými agenturami. Zároveň se spolu se dvěma americkými státy dohodla na řešení sporu vůči S&P kvůli jejímu způsobu stanovování ratingů některých hypotečních cenných papírů v době po krizi. S&P v tomto případě přistoupila na mimosoudní dohodu v objemu 77 miliónů dolarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků