Hlavní obsah
Plicní klinika FN Plzeň je první pracoviště v republice, kde bylo touto metodou vyšetřeno přes 200 pacientů. Foto: FN Plzeň

Schodek zahraničního obchodu mírně vzrostl

V listopadu dosáhl schodek zahraničního obchodu 8,3 miliardy korun. Ačkoli se jedná o meziměsíční i meziroční nárůst o 1,7 mld. respektive 2,4 mld., zahraniční obchod si vede stále lépe než loni. V lednu až listopadu schodek představoval 51,3 mld. Kč a byl meziročně nižší o 3,0 mld. Kč. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad.

Plicní klinika FN Plzeň je první pracoviště v republice, kde bylo touto metodou vyšetřeno přes 200 pacientů. Foto: FN Plzeň
Schodek zahraničního obchodu mírně vzrostl

Vlivem posílení koruny vůči dolaru a oslabení vůči euru rostl zahraniční obchod v dolarovém vyjádření rychleji než v korunách, zatímco při vyjádření v eurech zahraniční obchod poklesl.

Zhoršila se jak bilance obchodu se zpracovatelskými výrobky, tak bilance obchodu s primárními výrobky, uvádí ČSÚ. Příznivě se vyvíjel obchod s průmyslovým spotřebním zbožím a obchod s tržními výrobky tříděnými hlavně podle materiálu.

"Velkým překvapením pro nás bylo zejména tempo růstu exportu a importu. Vývozy se v běžných cenách zvýšily jen o 1,3% a dovozy jen o 3,2%. Za prvních 11 měsíců roku 2003 přitom vzrostl vývoz o 8,3% a dovoz o 7,7%. Listopadové výsledky jsou proto velmi podprůměrné," sdělil Novinkám Vladimír Pikora, ekonom Volksbank CZ.

Bilance obchodu se v listopadu zhoršila především se vzdálenějšími partnery, zatímco s nejbližšími sousedy se vyvíjela příznivě. Nejvíce se vzájemný obchod zhoršil s Maďarskem, Čínou, Velkou Británií, Irskem a Japonskem. Aktivum rostlo zejména s Německem, Rakouskem, Slovenskem, ale i Nizozemskem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků