Hlavní obsah

Schodek rozpočtu v červnu stoupl na historický rekord

Schodek státního rozpočtu ke konci června stoupl na 195,2 miliardy korun z květnových 157,4 miliardy. Ve středu to oznámilo ministerstvo financí. V loňském roce činil deficit za prvních šest měsíců jen 20,7 miliardy korun. Letos tak vláda dosáhla vůbec nejhoršího červnového výsledek od vzniku České republiky.

Schodek rozpočtu v červnu stoupl na historický rekord

Výdaje na sociální dávky za prvních šest měsíců letošního roku dosáhly 339,36 miliardy korun, což je meziročně o 39,8 miliardy více. Nejvíce se na tomto nárůstu podílely důchody s růstem o 13,9 miliardy korun na 234,7 miliardy.

Inkaso daně z přidané hodnoty (DPH) se snížilo o 6,1 procenta, respektive 8,2 miliardy korun, na 127,26 miliardy.

Na přímá opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s epidemií koronaviru připadlo podle údajů ministerstva 83,2 miliardy korun. V rámci úvěrů a státních záruk na úvěry bylo podle údajů Českomoravské rozvojové banky uvolněno 25,1 miliardy korun.

Sněmovna nejprve schválila zvýšení letošního schodku na 300 miliard korun v souvislosti s ekonomickými dopady globální pandemie nemoci covid-19. Později poslala do třetího čtení ještě další navýšení plánovaného deficitu na 500 miliard. Původně rozpočet počítal se schodkem 40 miliard korun.

Hospodaření státu

Foto: Martin Havelka, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků