Hlavní obsah
Moskvanka se dívá na ceny v prodejně Auchan. Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Rusko zvažuje, že zmírní zákaz dovozu potravin z některých zemí EU

Ruské ministerstvo zemědělství uvažuje o zmírnění zákazu na dovoz potravin z několika zemí Evropské unie. Podle agentury Reuters to ve středu řekl ministr Nikolaj Fjodorov. Zmírnění embarga by se podle něj mohlo nejdříve týkat Řecka, Maďarska a Kypru.

Moskvanka se dívá na ceny v prodejně Auchan. Foto: Maxim Zmeyev, Reuters
Rusko zvažuje, že zmírní zákaz dovozu potravin z některých zemí EU

Rusko zákaz dovozu potravin zavedlo loni v srpnu v reakci na sankce, které USA a EU na Moskvu uvalily kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Embargo se vztahuje na dovoz masa, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. V zemi kvůli němu prudce narostly ceny některých potravin, především zeleniny.

Embargo spolu s oslabením rublu přispělo k nárůstu inflace v Rusku v únoru na téměř třináctileté maximum 16,7 procenta. V některých oblastech země zdražily určité potraviny i na pětinásobek. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Některé západní firmy se snažily embargo obcházet dodávkami přes Bělorusko nebo asijské země, sortiment na pultech ruských obchodů nicméně výrazně prořídl. Embargo dopadlo i na české firmy, například na mlékárnu Madeta.

Úlevy pro odpůrce sankcí

"Aktivně zkoumáme, jaké civilizované možnosti existují na jejich návrhy," prohlásil Fjodorov s odkazem na země, které požádaly o zrušení embarga. "Pokud jim pomůžeme, nechtěli bychom jim dělat problémy v jejich vztazích s Bruselem," dodal.

Maďarsko a Řecko patří v EU k zemím, které se nejhlasitěji stavějí proti systému nynějších sankcí. Ruský prezident Vladimir Putin byl v únoru v Maďarsku na oficiální návštěvě.

Kypr na konci února v rámci bilaterálního plánu spolupráce ve vojenské oblasti či v boji proti terorismu dal Rusku svolení kotvit s válečnými loděmi v jeho přístavech. Ruská letadla zase mohou využívat kyperská letiště k "humanitárním akcím".

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev začátkem března řekl, že Moskva hledá možnosti, jak ve shodě s pravidly Světové obchodní organizace (WTO) zmírnit embargo pro Maďarsko a Řecko.

„Musíme učinit rozhodnutí v souladu s normami WTO. Není možné jednoduše stanovit výjimky pro jednotlivé země," řekl minulé pondělí Uljukajev. Možné řešení je podle něj v procesních a daňových mechanismech. Uljukajev nicméně dodal, že nemůže vyloučit, že se Rusko částečně rozhodne pro jednostranná opatření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků