Hlavní obsah
Obchod s luxusním zbožím v centru Moskvy. Ilustrační snímek Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Rusko odhaduje roční ztráty kvůli sankcím na 900 miliard

Ztráty, které Rusku působí západní sankce, odpovídají zhruba 40 miliardám dolarů (téměř 900 miliard korun) ročně. Uvedl to v pondělí podle agentury Reuters ruský ministr financí Anton Siluanov. Dodal, že ztráty způsobené poklesem cen ropy by mohly činit 90 až 100 miliard dolarů ročně (až 2,2 biliónu korun).

Obchod s luxusním zbožím v centru Moskvy. Ilustrační snímek Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Rusko odhaduje roční ztráty kvůli sankcím na 900 miliard

Rusko se stalo terčem sankcí západních zemí kvůli svému postupu vůči Ukrajině. Ruská centrální banka tento měsíc předpověděla, že sankce budou v platnosti ještě na konci roku 2017.

Kromě sankcí má na ruskou ekonomiku negativní dopad rovněž pokles cen ropy. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pátek uvedl, že vláda jedná o možném snížení produkce ropy s cílem podpořit ceny. Podle pondělní zprávy listu Kommersant by Moskva mohla signalizovat redukci těžby o zhruba 15 miliónů tun ročně (300 tisíc barelů denně).

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rusko je největším producentem ropy na světě. Ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev již v říjnu varoval, že ruská ekonomika by v příštím roce mohla klesnout, pokud ceny ropy zůstanou na nízké úrovni.

Podle zdrojů listu Kommersant Rusko doufá, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zareaguje na pokles cen snížením své produkce. Kartel bude o své těžební politice jednat ve čtvrtek ve Vídni. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků