Hlavní obsah

Rusko a ČR se dohodly na modernizaci vrtulníků MI

Ruská tisková kancelář RIA Novosti v úterý informovala, že Česká republika a Rusko jsou připraveny podepsat smlouvu na modernizaci vrtulníků MI, aby stroje splňovaly standardy NATO. Vrtulníky dodalo Rusko České republice v rámci deblokace ruského dluhu.

Rusko a ČR se dohodly na modernizaci vrtulníků MI

"Rusko a Česko spolupracují na 30 vědecko-technologických projektech. Země také připravují dohody na ochranu autorských práv, které se týkají armádně-technické spolupráce, " řekl ruský vládní úředník Sergej Nariškin.

"Spolupráce na technických parametrech je základem rozvoje obchodu, hlavně v oblasti strojírenského průmyslu," dodal Nariškin.

V Moskvě se v současnosti koná setkání mezivládních komisí obou zemí.

Rusové splácí helikoptérami dluh

Rusko dluží České republice téměř 22 miliard korun. Zhruba polovinu dluhu by měly uhradit dodávky pro armádu. Česká republika získala jako část úhrady ruského dluhu 16 vrtulníků Mi-171 a 10 vrtulníků Mi-35 v hodnotě 4,7 miliardy korun. Dohoda byla uzavřena v roce 2004,  ČR by měla všechny vrtulníky dostat do konce letošního roku.

ČR za stroje nic neplatí, hradí pouze úpravu strojů, aby vyhovovaly standardům NATO. Do vrtulníků je třeba namontovat například zařízení rozeznávající přátelský a nepřátelský stroj a komunikační systémy používané aliancí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků