Hlavní obsah
Řecký premiér Antonis Samaras Foto: Yorgos Karahalis , Reuters

Řecko se vrátí na úroveň před krizí za šest let, tvrdí premiér

Řecký premiér Antonis Samaras v pondělí odhadl, že se životní úroveň obyvatel a hrubý produkt jeho země vrátí na hodnoty před krizí za zhruba šest let. Informovala o tom agentura AFP.

Řecký premiér Antonis Samaras Foto: Yorgos Karahalis , Reuters
Řecko se vrátí na úroveň před krizí za šest let, tvrdí premiér

"Ještě jsme (z krize) nevybředli. Stále existují problémy, které je třeba řešit," řekl Samaras během konference na téma demokracie pořádané listem International Herald Tribune v Aténách.

"Podle většiny odborníků není zapotřebí desítek let nebo celých generací, ale jen šesti let, aby se Řecko dostalo na úroveň hrubého domácího produktu a životní úrovně před krizí," tvrdil v pondělí Samaras. Řecký premiér vyzdvihl reformy provedené v posledních měsících jeho vládou.

Samaras bude v úterý v Bruselu jednat s představiteli Evropské unie. Přijede ve chvíli, kdy sílí diskuse o možném dalším balíku finanční pomoci problematickému členu eurozóny.

Šéf euroskupiny: Země bude potřebovat další pomoc

S předsedou Evropské komise José Barrosem by měl Samaras probrat "poslední ekonomický a politický vývoj" v Řecku, ale také blížící se řecké předsednictví EU.
Šéf euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem ale nedávno prohlásil, že řecké finanční problémy příští rok neskončí, a proto je realistické předpokládat, že země bude před svým návratem na dluhopisové trhy potřebovat od eurozóny další finanční pomoc.

Země pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a eurozóny potřebuje od roku 2010, kdy předlužená země, které nikdo nechtěl půjčovat, odešla z kapitálových trhů. MMF v červnu odhadl, že Řecku bude v letech 2014 a 2015 chybět téměř 11 miliard eur.

Snahu řecké vlády snižovat zadlužení a plnit podmínky slíbené v rámci dohod o předchozí pomoci provázejí stávky a protesty.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků