Hlavní obsah

Rating uhelné NWR dál spadl a nepočítá se splacením dluhů

Standard & Poor's snížila rating firmy NWR, majitele černouhelné firmy OKD, o dva stupně na CC, tedy hlouběji do spekulativního pásma. Znamená to, že se firmě dál prodraží financování jejího vysokého dluhu.

Rating uhelné NWR dál spadl a nepočítá se splacením dluhů

Agentura tak reagovala na oznámení podmínek restrukturalizace dluhu, uvedla agentura Reuters. NWR se v pondělí dohodla s věřiteli na snížení zadlužení ze 775 miliónů (21,3 miliardy korun) na 450 miliónů eur (12,4 miliardy korun). [celá zpráva]

Hodnocení úvěrové spolehlivosti firmy zůstává ve vysoce spekulativním pásmu s velmi nízkou perspektivou splacení. Výhled ratingu je navíc negativní, což znamená, že ho agentura může v nejbližších měsících dále snížit.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Považujeme tuto nabídku spíše za nešťastnou než oportunistickou," uvedla S&P v prohlášení k plánu restrukturalizace. Podle jejího názoru bez oživení cen koksovatelného a energetického uhlí je dluh firmy neudržitelný i po restrukturalizaci.

Cena uhlí je rekordně nízko

Evropské ceny uhlí na promptním trhu klesly ve čtvrtek na nejnižší hodnotu za posledních pět let. Cena uhlí s dodáním do přístavů v Amsterdamu, Rotterdamu a v Antverpách se totiž snížila až na 70,15 dolaru (v přepočtu 1 400 korun) za tunu. Cena uhlí je nyní 45 procent pod svým vrcholem z prvního čtvrtletí roku 2011.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterdamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl jeden z nejbohatších Čechů miliardář Zdeněk Bakala.

Společnost OKD, která čelí ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že zavře Důl Paskov. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. V Dole Paskov pracuje zhruba 2500 lidí.

Vláda koncem dubna schválila státní pomoc v souvislosti s útlumem těžby černého uhlí v Dole Paskov. Těžba by podle dohody státu s NWR měla pokračovat do konce roku 2017. Vláda zaplatí 600 miliónů korun na sociální programy horníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků