Hlavní obsah
Laserové ukazovátko Foto: Česká obchodní inspekce

Pozor na laserová ukazovátka, varuje ČOI

Česká obchodní inspekce (ČOI) vydala varování před laserovými ukazovátky, která při nesprávném použití mohou způsobit poškození zraku nebo ohrozit bezpečnost oslněním. Inspektoři provedli u obchodníků celkem 18 kontrol a porušení stanovených povinností zjistili v 11 případech, uvedl ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

Laserové ukazovátko Foto: Česká obchodní inspekce
Pozor na laserová ukazovátka, varuje ČOI

„Do informačního systému RAPEX byly v průběhu akce jako nebezpečné nahlášeny čtyři typy laserových ukazovátek a dalších šest výrobků bylo nahlášeno mimo jeho rámec,“ doplnil Velčovský.

Problém s laserovými ukazovátky spočíval zejména v tom, že spotřebitelé při prodeji neobdrželi povinné informace o jejich vlastnostech, o způsobu použití a údržbě. Kromě toho prodávající nezajistili označení prodávaných výrobků údajem o výrobci, dovozci či dodavateli.

Inspektoři v průběhu kontrol vydali zákaz prodeje na 107 kusů laserových ukazovátek v hodnotě 3837 korun. Za porušení zákona o ochraně spotřebitele dosud uložili 11 pokut v celkové výši 79 000 korun, připomněla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

„Vzhledem k četnosti a dostupnosti laserových ukazovátek na trhu pro děti a mladistvé a zejména rizikům, která anonymní výrobky při nesprávném způsobu používání představují, považuji za nutné v kontrolách tohoto sortimentu pokračovat i po ukončení mezinárodního projektu,“ informoval Velčovský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků