Hlavní obsah
Zbytky domu zničeného požárem v Agoura Hills, Kalifornie Foto: Jae C. Hong, ČTK/AP

Požáry v Kalifornii napáchaly škody za půl bilionu

Nejhorší požáry v dějinách Kalifornie, které si vyžádaly již padesát životů, způsobily škody až za 25 miliard dolarů (576 miliard korun), uvedl s odkazem na odhady pojišťoven americký odborný server Insurance Journal. Ve státě začíná být problém získat pojištění proti požáru, upozornil expert.

Zbytky domu zničeného požárem v Agoura Hills, Kalifornie Foto: Jae C. Hong, ČTK/AP
Požáry v Kalifornii napáchaly škody za půl bilionu

Požáry na severu Kalifornie a v okolí Los Angeles zničily přes 6700 budov a způsobily majitelům domů, státu a pojišťovnám škody za nejméně 19 miliard dolarů. Hrozí přitom, že škody ještě porostou, protože předpověď počítá se silným větrem a nečeká větší srážky.

Evakuováno bylo 300 tisíc lidí, přes dvě stě osob se pohřešuje. O své domy přišla i řada známých osobností z řad herců a zpěváků. [celá zpráva]

Hasiči v požárem zničeném městě Paradise v Kalifornii

Foto: Terray Sylvester, Reuters

Škody způsobené požáry přirovnal analytik společnosti Enki Research Chuck Watson k těm, které letos na Floridě napáchal hurikán Michael. Škody odhadl na zhruba 25 miliard dolarů. „Získat pojištění proti požáru začíná být v Kalifornii problém, tohle byznysu nepomůže,“ komentoval.

Záchranáři pátrají v ruinách domů po požáru

Foto: John Locher, ČTK/AP

Kalifornii trápí požáry v období sucha opakovaně, podle některých expertů ale situaci zhoršila klimatická změna. Sucho nyní zasáhlo podle oficiálních měřítek 52 procent území Kalifornie.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Následky požáru v kalifornském Malibu

Video: Reuters

„Z posledních sedmi let jsme tu šestkrát měli sucho,“ řekl šéf hasičů Los Angeles County Daryl Osby. „Celý stát zasáhla klimatická změna a bude to tak pokračovat i v dohledné budoucnosti,“ soudí.

Shořelé dodávky a prkna na surf

Foto: Reed Saxon, ČTK/AP

Guvernér Kalifornie Jerry Brown požádal prezidenta Donalda Trumpa o uvolnění federální pomoci, Trump začátkem týdne souhlasil, uvedl list San Francisco Chronicle. Komentoval přitom, že americký prezident zatím neřekl, zda Kalifornii navštíví. Prezident čelil kritice za své výroky, podle kterých za požáry může „špatná správa lesa“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků