Hlavní obsah
Podpisy státníků při slavnostním zprovoznění plynovodu Gazela. Foto: Jan Švábek, Právo

Plynovod Gazela zahájil provoz, Česko už není závislé na Ukrajině

Nový plynovod Gazela v hodnotě deseti miliard korun, který výrazně zvyšuje energetickou bezpečnost České republiky, v pondělí slavnostně otevřel český premiér Petr Nečas (ODS) společně se zástupci Německa a Ruska v Přimdě na Tachovsku.

Podpisy státníků při slavnostním zprovoznění plynovodu Gazela. Foto: Jan Švábek, Právo
Plynovod Gazela zahájil provoz, Česko už není závislé na Ukrajině

Česko je díky Gazele nově napojeno na ruské zdroje, které do Evropy proudí tzv. severní cestou, tedy plynovodem Nord Stream vedeným po dně Baltského moře. Závislost Česka na dodávkách plynu přes Ukrajinu je tak u konce. “Začíná nová etapa z hlediska energetické bezpečnosti České republiky,“ sdělil Právu předseda vlády Petr Nečas (ODS).

Gazela je především tranzitním plynovodem, který je dlouhý 166 kilometrů a dokáže přepravit až 30 miliard metrů krychlových plynu za rok. To odpovídá zhruba tříleté spotřebě plynu v České republice. „Projekt přispívá k zajištění energetické bezpečnosti i dalších zemí Evropské unie,“ doplnil náměstek ministra energetiky Ruské federace Anatoli Borisovich Janovskij.

Na pěti místech je plynovod napojen na stávající plynovodní síť v Česku. Rovněž umožňuje zpětný tok plynu, tedy směrem do Ruska. Podle tajemnice německého Federálního ministerstva hospodářství a technologií, Anne Ruth Herkes, je v tomto směru Gazela dostatečně zajištěna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků