Hlavní obsah
Fabrika na výrobu klavíru a pianin značky Petrof. Foto: Petr Horník, Právo

Piana od Petrofu po odmítnutí Čínou koupil miliardář Komárek

Rodinná nadace miliardáře Karla Komárka koupila od královéhradeckého Petrofu piana a klavíry, jež si po návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) nepřevzal čínský odběratel. Komárkova společnost KKCG to oznámila v úterý. Zásilka nástrojů Petrof pro Čínu měla hodnotu 200 tisíc eur (5,3 milionu korun).

Fabrika na výrobu klavíru a pianin značky Petrof. Foto: Petr Horník, Právo
Piana od Petrofu po odmítnutí Čínou koupil miliardář Komárek

„Že klavíry koupíme, jsme se rozhodli hned, jak jsme se o problému dozvěděli. S manželkou jsme se domluvili, že je naše nadace obratem věnuje českým školám. Přáli bychom si, aby se těch 11 nástrojů stalo symbolem české hrdosti a soudržnosti,” uvedl Komárek.

Prezidentka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová Komárkův krok ocenila a označila ho za velkorysý. „Mne osobně nejvíc překvapila rychlost a rozhodnost Karla Komárka, s jakou k tomuto neplánovanému obchodu přistoupil," uvedla.

Štěpánka a Karel Komárkovi

Foto: Yassine El Mansouri – Elman Studio

Podle ní je dodávka k dispozici ve skladech v Hradci Králové a nic nebrání její distribuci. Nadace 11 nástrojů z čínské zakázky rozdá českým školám. „Jsme rádi, že se naše klavíry dostanou do českých škol,” dodala Ceralová Petrofová.

Podle Ceralové Petrofové odběratel pro Peking a okolí do Hradce Králové napsal, že se v Číně mluví o tom, že čínská vláda chce na Česko uvalit sankce a že on nemá na to, aby platil pokuty.

„Poprosil nás o pozastavení dodávky,” řekla v pátek Ceralová Petrofová. Expedici nástrojů již měl Petrof připravenou.

Ceralová Petrofová v roce 2016 hovořila o tom, že Čína pokrývá zhruba 35 procent tržeb Petrofu. V roce 2019 v tamním městě Si-an otevřela druhou galerii Petrof na světě po Hradci Králové. Podle firmy tam lidé mohou „nad šálkem dobré kávy a hrát na nástroje značky”.

Hospodaření poznamenala pandemie

Letošní hospodaření Petrofu poznamenává pandemie koronaviru. Původní plán prodeje na úrovni 290 milionů korun se podle Ceralové Petrofové kvůli pandemii nenaplní.

V květnu podnik odhadoval pokles proti plánu o 40 až 50 procent, nyní očekává snížení asi o pětinu na úroveň 230 milionů korun. Menší pokles je především díky dobrým prodejům v ČR, Evropě a v Rusku. V červenci se začala zotavovat i poptávka v Číně.

Loni Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, zažil dobrý rok. Tržby společnost zvedla meziročně o devět procent na 310 milionů korun, což byl nejlepší výsledek za posledních 11 let. Čistý zisk činil 11 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků