Hlavní obsah

Paroubek: EU by měla mít jednotnou energetickou politiku

Evropská unie by měla mít podle premiéra Jiřího Paroubka jednotnou energetickou politiku. Premiér to řekl ve středu během pražského Fóra NATO o energetické bezpečnosti, energetice a boji proti terorismu. Diskuse o budoucnosti energetiky EU začne na nejvyšší úrovni koncem března.

Paroubek: EU by měla mít jednotnou energetickou politiku

Na březnové zasedání Evropské rady chystá český premiér vlastní koncept. Paroubek soudí, že poroste role alternativních zdrojů energie. Chce ale otevřít i otázku jaderné energetiky, kterou některé země EU včetně Rakouska zavrhují.

"Je důležité nebýt závislí na jednom či druhém zdroji," řekl premiér s tím, že současné dodávky jsou dobře zajištěny. Za deset, dvanáct let ale vzroste spotřeba, proto je už nyní nutné o záležitosti diskutovat, míní.

Premiér chce promluvit o plynu s Putinem

Premiér by chtěl při návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Praze otevřít otázku dodávek zemního plynu a ropy do Česka po roce 2013, kdy vyprší současné kontrakty. Podle návrhu, který ve středu projedná česká vláda, by Putin měl Prahu navštívit 1. a 2. března.

Česká republika odebírá ročně celkem téměř deset miliard metrů krychlových plynu. Z Norska dováží čtvrtinu celkového objemu plynu, zbytek proudí z Ruska. Paroubek si umí představit, že by země mohla dovážet zkapalněný plyn z Alžíru. Při nedávné návštěvě Dánska jednal o možnosti odebírat plyn i z této země.

Obchodní válka mezi Ruskem a Ukrajinou o cenu zemního plynu počátkem roku podle politiků ukázala, že by zdroje měly být co nejvíce diverzifikované [celá zpráva].

Koncem ledna vyzvalo osm východoevropských zemí včetně Česka unii k neodkladným politickým a finančním krokům, které by snížily vysokou závislost regionu na dodávkách zemního plynu z Ruska. Země vyzvaly EU, aby v březnu schválila program pro užší energetickou spolupráci a finanční podporu pro plynárenské projekty ve střední Evropě. Vybídly rovněž k urychlení rozhovorů s Ruskem o zárukách stabilních dodávek plynu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků