Hlavní obsah
Samohybné dělo Caesar francouzské firmy Nexter na podvozku Tatra. Foto: Tatra Trucks

Obrana pozdržela nákup děl z Francie

Ministerstvo obrany se rozhodlo přitlačit na francouzskou státní zbrojařskou firmu Nexter, od které chce nakoupit 52 samohybných děl Caesar za šest miliard korun. Na konci října poslal náměstek pro vyzbrojování Lubor Koudelka firmě dopis. V něm píše, že kvůli pandemii musí Česko udělat „detailní analýzu ekonomických dopadů epidemie covid-19“.

Samohybné dělo Caesar francouzské firmy Nexter na podvozku Tatra. Foto: Tatra Trucks
Obrana pozdržela nákup děl z Francie

„Do ukončení analýzy jsme bohužel nuceni dočasně pozastavit vyjednávání veřejné zakázky: Dělo NATO – nákup na dodávku 52 kusů samohybných děl ráže 155 mm CAESAR,“ stojí v dopise, který má Právo k dispozici.

Musíme udělat analýzu ekonomických dopadů pandemie
z dopisu ministerstva obrany

Jako důvod analýzy Koudelka zmiňuje požadavek Nexteru na zálohu 30 procent již v roce 2021. To dělá skoro dvě miliardy korun. Ministerstvo obrany ale v návrhu rozpočtu na příští rok, o který se ve Sněmovně vede ostrý boj, počítá na pořízení děl pouze s 500 miliony korun.

Podle informací Práva dopis nemile zaskočil nejen vedení francouzské státní firmy, ale i českého generálního štábu, který považuje nákup nových děl za jednu ze základních priorit modernizace armády. Vojáci chtějí náhradu děl Dana, která slouží už 40 let. Obrana chtěla původně smlouvu podepsat do konce roku s tím, že armáda dostane příští rok už tři první houfnice.

Pokud by nákup ministerstvo stoplo úplně, udělalo by to jistě radost komunistům, kteří podmiňují podporu rozpočtu škrtem v rozpočtu obrany o 10 miliard a děla zmiňují jako zbytný nákup.

K tomu ale podle ministerstva nedojde. „Ano, dopis společnosti Nexter odešel z důvodu, že musíme probrat otázku financování projektu v jednotlivých letech s ohledem na francouzskou stranou požadovanou zálohu a probíhající diskusi k rozpočtu na rok 2021,“ řekl Právu mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Dodal, že přesto s francouzskou zbrojovkou dál vyjednávají o technických, operačních a smluvních podmínkách kontraktu.

Dohady o ceně

Nákup francouzských děl vyvolává od začátku řadu otázek. Ministerstvo obrany sice provedlo marketingový průzkum a porovnalo několik děl, ale nevypsalo soutěž. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) postup hájil s tím, že se vojákům děla Caesar zamlouvají a Francouzi proti konkurenci nabídli nejnižší cenu.

Tato slova ale před nedávnem rozporovala firma Konštrukta, slovenský výrobce děl Zuzana a Eva, který uvedl, že by byli schopni za šest miliard dodat děla Eva. Ta jsou s Caesary srovnatelná a navíc posádka je lépe chráněná, protože nemusí během střelby vystoupit z vozu jako v případě francouzských děl.

Náměstek Koudelka s tím nesouhlasí. „Na rozdíl od slovenského děla Eva je dělo Caesar zavedené v několika armádách,“ řekl Právu. A podle mluvčího Pejška Francouzi žádají pět miliard bez DPH a Slováci šest miliard korun s DPH.

Dráž než pro Dánsko?

Ministerstvo obrany chce, aby 40 procent z objemu zakázky připadlo českým firmám. Jasná je už spolupráce s Tatrovkou, jež vyrobí podvozky, a státní firmou Explosia, která se bude podílet na výrobě munice.

Pro kopřivnickou Tatru to nebude velký problém, protože už s Nexterem vyrobila 15 děl Caesar pro dánskou armádu. Ta za ně dala 40,3 milionu eur, což je přes miliardu korun, a jednotková cena byla okolo 75 milionů korun za kus.

Česká armáda chce zaplatit za 52 strojů maximálně šest miliard korun, tedy asi 115 milionů korun za jedno dělo. V ceně je ale zahrnuta DPH, munice, školení a výcvikový simulátor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků